Köyler İçin Emlak Vergisi

 

Emlak vergisi, ülke sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller için, sahipleri tarafından ödenmek zorunda oluyor. Fakat bazı muafiyet durumları da bulunuyor. Merak edilen konular arasında, köyde yer alan gayrimenkuller adına emlak vergisi ödenip ödenmeyeceği yer alıyor.

 

Emlak Vergisi

 

Türkiye sınırları içerisinde bulunan tüm gayrimenkuller adına ödenen emlak vergisinde, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince belirlenen koşullar altında geçici ya da daimi muafiyet durumları bulunuyor. Muafiyetten yararlanamayan mükellefler, emlak vergisi ödemelerini iki eşit taksit halinde yapıyor. İlk taksit ödemeleri 31 Mayıs tarihinde son bulmuş olup, ikinci taksit ödemeleri Kasım ayında yapılıyor. Mükellefler, diledikleri takdirde tüm borcu ilk taksit döneminde ödeyebiliyor.

 

Köylerde Emlak Vergisi

 

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince, belediye ve mücavir alan sınırları dışarısında yer alan bina ve araziler, kiraya verilmemeleri koşulu ile vergiden daimi olarak muaf tutuluyorlar. Fakat söz konusu yerlerde yer alan ve muayyen zamanlar için dinlenmek adına kullanılan binalar, ticari, sınai ve turistik faaliyetler amacı ile kullanılan bina ve araziler ile arsalar ve arsa olarak kabul edilebilecek olan parsellenmemiş arazi için bu muafiyet söz konusu olmuyor.

Belediye ve mücavir alan sınırlarının dışarısında yer alan bina ve araziler, vergiden daimi olarak muaf tutulmaları takdirinde tüzel kişilik kazanan belediyelerin, belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde kalanların bina ile arazi vergisi muafiyeti, belediyenin tüzel kişilik kazanması ile son buluyor.

Emlak Vergisi Kanununa Göre Köylerde Emlak Vergisi

Madde: 4/U

Belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan binalar (Gelir Vergisinden muaf esnaf ile basit usulde Gelir Vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan binalar hariç olmak üzere, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan binalar ile muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan binalar için bu muafiyet uygulanmaz.)

Madde: 14/G

Belediye ve mücavir alan sınırları dışında bulunan arazi. (Gelir Vergisinden muaf esnaf ile basit (1) usulde Gelir Vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan arsa ve arazi hariç olmak üzere, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan arazi ile arsalar ve arsa sayılacak parsellenmemiş arazi için bu muafiyet uygulanmaz.)

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz