Köylerdeki Tarlalar Yatırım Amaçlı Mıdır?

Köylerde yer alan tarlaların geleceğe dönük bir şekilde değerlendirmeye alınabileceği düşünüldüğü zaman o tarlalara yatırım sağlanabilmektedir. İleri ki yıllarda o bölgeye gelecek olan herhangi bir gelişim karşısında bu tarlalar iyi prim yapabileceği için bu yerleri doğru bir şekilde değerlendirebilmek için aceleci olmamak gerekmektedir.

Arsanın İmar Durumu Detayı

Geleceğe dönük olarak bir arazi almak ve de onu değerlendirmek için arsayı almadan önce parselin imar durumunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Arazinin imar planının incelenmesi aşamasında gerekli olan şartların tasdik edildiği tarihi artı olarak ta halen yürürlükte olup olmadığının d incelenmesi gerekmektedir. Bu planın üst ölçekli proje ve planlarda yer alabilmesi için uygunluğu konusunda da dikkatli olunması gerekmektedir.

İmar Planının Önemi

Risksiz bir şekilde bir arazi ya da tarla sahibi olmak daha risksiz bir adım olmaktadır. İmar planı olmayan her arsa ve arazi kadastral bir yola cepheye sahip olması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu uygunluğa yani kadastral cepheye sahip değil ise üstünde herhangi bir şekilde yapılaşmaya izin verilmemektedir. Bu durumda o arazi ya da arsa yalnızca tarım için uygunluk göstermektedir.

Kadastral Cephenin Önemi

Kadastral bir cepheye sahip olmayan arazilere hiçbir şekilde yapı inşası yapılamadığı için arsanın ya da tarlanın alımı sırasında bu detay dikkat edilmesi gerekmektedir. Kadastral bir yoldan cephe alabilmek açısında  kadastral yola cepheye sahip olan başka bir arsa ile birleştirme yapabilmek ve hemen ardından da ayırma yani ifraz yapmak gerekebilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz