Köylerin Emlak Vergisi 3 Yıl Ötelendi

Hatırlanacağı üzere köylerin tüzel kişiliği kaldırılmıştı. Bu nedenle artık köyde bulunan ve eskiden emlak vergisi muafiyeti hakkı olan taşınmazlarda da emlak vergisi ödeme zorunluluğu ortaya çıktı. İçerisinde birden fazla değişikliğin bulunması ve tüm değişikliklerin aynı yasa tasarısı ile geçirilecek olması nedeni ile torba yasa tasarısı olarak anılan Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı içerisinde yer alan tüm maddeler kabul edilmişti. Bu alanda daha önce alınan karar nedeni ile ise tüm maddeler kabul edilmesine rağmen tasarının tüm maddeleri tek tek oylamaya sunulmadı.

Vergi Ödemeleri 3 Yıl Ertelendi

Mecliste tek tek oylanmasa da tamamı onaylanarak geçirilen torba yasa tasarısı ile beraber köylerde taşınmazı bulunan kişiler içinde müjdeli bir gelişme yaşandı. Buna göre tüzel kişiliği kaldırılmasına rağmen köylerde emlak vergisi ödeme yükümlülüğü getirilen taşınmaz sahiplerinin bu ödemeleri 3 yıl ötelendi. Yani tüzel kişiliği kaldırılan köylerde bu nedenle Emlak Vergisi Kanunu kapsamında ödenmesi gereken emlak vergisi ile, Belediye Kanunu kapsamında belirlenen vergi, harç ve katılım payları ödemeleri yapılan yeni erteleme kararı ile 31 Aralık 2017 tarihinden 31 Aralık 2020 tarihine ertelenmiş oldu.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Ülkemizde emlak vergisi iki taksit halinde ödenmekte olup ilk taksit 1 Mart ile 31 Mayıs tarihleri arasında ödenmekte olup peşin ödeme yapmak isteyen kişiler yine bu tarih aralığında tüm borçlarını tek seferde ödeme hakkına sahiptir. İkinci ödeme ise 1 Kasım ile 1 Aralık tarihinde yapılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz