Kredi Borcu Ödememenin Sonuçları Nelerdir?

Kredi borcunu ödemekte zorlananlar, genellikle kredi alırken bu durumla karşılaşacağını göz ardı edenler oluyor. Halbuki, kredi kullanmadan önce detaylıca düşünülmesi ve hesaplanması gerekiyor. Ödemeyi geciktirmeden yapabileceğini düşünenlerin de kredi için başvuru yapması gerekiyor.

Kredi borcunuzu ödemezseniz, hakkınızda idari takip başlatılabileceği gibi, Merkez Bankası Kara Listesi’ne girerek, yasal takip de başlatılabilir. Ve durumu icra takibi de izleyebilir. Yasal takip işlemi başlatılmadan önce, size doksan günlük bir süre tanırlar. Belirlenen sürede borcunuzu öderseniz, ekstra olarak ödeyeceğiniz tek bedel gecikme faizi olur.

İpotek haciz Takibi 90 Gün sonrasında Başlar

Size verilen sürede borcunuzu ödemezseniz, idari takip süreci başlar. Tanınan doksan günlük süre içerisinde mail ve mesaj yolu ile size uyarılarda bulunan banka, artık sizinle doğrudan iletişime geçerek yedi günlük bir süre daha tanır. Ve böylece sizden, doksan gün içerisinde geciktirmiş olduğunuz borcu ödemenizi talep eder. Verilen yedi günlük süre içerisinde yapılandırma talebinde bulunma hakkına sahipsiniz.

Yapılandırma talebinde bulunmadığınız takdirde, söz konusu işlem için teklif banka tarafından da gelebilir. Yapılandırma talebini kabul ederseniz, kalan borcunuzu, mevcut faiz oranlarını ve ödeme gücünüzü dikkate alarak yeni bir ödeme planı oluşturulur. Yapılandırma teklifini kabul etmediğinizde ise hukuki süreç başlar.

Hukuki sürece girildiğinde, Merkez Bankası Kara Listesine girmiş olursunuz ve böylece kredi siciliniz bozulur. Böylece, beş yıl boyunca kredi alamayıp, mahkeme tarafınca verilmiş olan kararlar doğrultusunda da banka hesaplarınız bloke edilebilir. Ayrıca maaşınızın bir kısmına el konulması veya icra takibinin başlatılması da olası durumlar arasında yer alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz