Kredi Borcu Ödenmediği Zaman Nasıl Bir Yol İzlenir?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinin 19. maddesine göre; sıralı olarak en az iki taksit ödenmemişse tüketiciye bir aylık süre tanınıyor. Ve bankanın genel borcun tamamını isteme gibi bir hakkı oluyor.

Kredi Borcu Geciktiği Takdirde Uygulanan Faiz Oranı Nedir?

Belirtilen takip durumu da dahil olmak üzere geciktirdiğiniz ödemelerde, kredinizin en fazla %30 ilavesi olacak şekilde faiz uygulanabilir. Örneğin aylık faizi %1 olan krediniz varsa, bu faiz maksimum olarak aylık %1,30’a çıkıyor.

Borç Geciktirmelerinde Faize Ek Olarak Faiz Uygulaması Var mı?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinde; gecikme faizi üzerine ilave faiz uygulanmayacağı, faizin sadece anapara baz alınarak hesaplanacağı ““Temerrüt hâli de dâhil olmak üzere, tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmaz.” Şeklinde belirtiliyor.

Kredi Ödenmediği Takdirde Banka İle Uzlaşmak Mümkün mü?

Her ne kadar bu gibi durumlarda bankaların ilk tercihi anlaşma yolu olsa da, kredi ödenmemesi durumunda düşen kredi notunuz; inisiyatifi bankaya verip, uzlaşmayı zorlaştırıyor. Tercih edilecek en makul yol, ödemeleriniz aksamadan önce banka ile farklı ödeme planları belirlemeniz.

Bankaya Olan Kredi Borcunu Kapatmak İçin Başka Bir Bankadan Kredi Almak Mümkün mü?
“Borç Kapatma Kredisi” adı altında, borcunuz olan banka dışındaki bankalardan kredi alma şansına sahipsiniz. Kredi notunuz ve kayıtlı geliriniz şartları sağlıyor ise; borçlarınızı tek bir çatı altında toplayabilirsiniz.

Kredi Borcu Sebebiyle Haciz Gelir mi?

Size ait olan tüm konutlara ve araçlara haciz gelebilir. Temel ihtiyaçlarınız için gerekli olan eşyalar dışında; değerli taşlar, antika eşyalar dahil tüm eşyalarınız haczedilebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz