Kredi Dosya Masrafı Geri Alma Zamanaşımı

 

2014 yılının Ekim ayında yürürlüğe giren ve bankaların dosya masrafı adı altında kredi çeken tüketicilerden haksız olarak aldıkları parayı iade etmesi konusu ile gündeme gelen kredi dosya masrafı geri iade konusu geçtiğimiz dönemlerde alınmaya başlanırken hala alımlar devam etmektedir. Yılın 2019 olmasına az bir süre kala halen daha bankalar dosya masrafı aldığı da görülmekte olup, bu durum ile karşı karşıya kalan kişiler tespit etmeleri halinde bankalardan dosya masrafı iadesi alması mümkün bir durumdur. Tabi ki her masraf dosya masrafı olmadığını da bilmeniz gerekmektedir. Kredi çeken kişiler örnek olarak verecek olursak eğer 100 bin TL kredi kullandığını varsayarsak bu tutar üzerinden en fazla banka 500 TL masraf alabilir. Üzerinde alınan masraf kesinlikle yasal değildir.

Kredi Dosya Masrafı Geri Alma

 

Kredi dosya masrafı geri almak için kişiler zaman aşımına uğradıklarını düşünebilirler. Fakat geçmiş döneme ait kredilerin de dosya masrafı ödemelerini iade almaları mümkündür. Bunun için ise zaman aşımı 10 yıl olup, 10 yıl önce çekilen kredinin bile dosya masrafı talep edebilirsiniz. Dosya masrafı 2000 TL altında olan kişiler Tüketici Hakları Hakem Heyetine dilekçe vererek dosya masrafı iadesini alabilirken, 2000 TL ve üzerinde olan masraflar ise Valilik üzerinde olan Tüketici Haklarına başvurmaları gerekmektedir. Bunun için ise dilekçe önemli yer almaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz