Banka ve Şirketlerin Elindeki 10 Bin Gayrimenkul

Ödemesi yapılamayan kredilerin teminatı olarak bankalara geçen ve satışa sunulan gayrimenkullerin sayısı 8 bin 412. Henüz satışa sunulmayan ve rakamı açıklanmayanlar ile birlikte bu sayının 10 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

En Fazla Gayrimenkul Vakıfbank’ta

Bankaların internet sitelerinde bulunan gayrimenkul satış ilanlarının sayısı 10 bine yaklaştı. Sayıyı açıklamayan bankalar ve finansman şirketlerinden dolayı net olarak bir sayı belirlenemiyor. Bazı gayrimenkuller de henüz değerlendirme aşamasında olduğundan, satışa çıkarılmıyorlar. Bankaların elinde olan gayrimenkullerin satışı alanında faaliyet gösteren gayrimenkul pazarlama şirketleri tarafından verilen tahmini bilgilere göre çok daha yüksek sayıda gayrimenkul bulunuyor. Mevcut bilgilere göre en fazla gayrimenkulü satışta olan banka 2 bin 422 gayrimenkul ile Vakıfbank.

Sorunlu Kredi 72.7 Milyar TL’ye Çıktı

Sektördeki 194.2 milyar liralık toplam konut kredilerinde tasfiye olunacak alacak ve krediler oranı yüzde 1’in bile altında. Bankaların alacakları karşılığında el koymuş olduğu gayrimenkullerde ticari kredilerin payı, konut kredilerinden daha fazla. 2016 yılında 58 milyar YL olarak belirlenen sorunlu kredi miktarı, 2017 Eylül ayı itibariyle 72.2 TL’ye çıktı. Sorunlu kredilerde en büyük pay KOBİ kredilerine ait.

Sorunlu krediler ödenmeyince devlet devreye giriyor ve icra çalışmaları başlatılıyor. Halka açık ihalelerde bankanın borçlusunun, dairesini bankadan önce alma imkan oluyor. Ayrıca bankalar KDV mükellefi olmadığı için icradan satın alınan mala KDV vermiyor, vatandaş ise KDV veriyor. Bu durum da bankalara avantaj sağlıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz