Krediye uygun olmayan ev alınır mı?

 

Krediye uygun olmayan ev her ne kadar kulağa hoş gelmese de düşünülenin aksine bazen kazançlı bir yatırım olarak görüne bilir sadece yapmanız gereken söz konusu gayrimenkulü iyi analiz etmek.

Sizlere krediye uygun olmayan evler hakkında bir kaç husustan bahsedeceğim ; krediye uygun bulunmayan gayrimenkulün her zaman imar problemi yoktur.Örnekle açıklayacak olursam gerek o bölgenin belediye hizmet bölgesinin dışında kalması , gerek müteahhit firmanın yasal düzenlemelerdeki eksikliği gibi sebepler olabilir burada dikkate alacağımız husus ise gayrimenkulün ruhsatının kopyasına sahip olmanız ve mimari projede mesken olarak gözüktüğünü teyit etmeniz gerekir.

 

Bu verileri elde ettikten sonra dönüp hala o gayrimenkulü satın alıp alamayacağınıza karar vermek için o bölgenin piyasası , reel emlak endeksi , imar durumu gibi  donelere bakabilirsiniz.Bu analizleri yaptığınızda hala satın alma eylemini gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız mantık çerçevesi içerisinde gerekli yasal işlemleri yapmanız gerekir, en nihayetinde satın almakla ilgilendiğiniz gayrimenkulün krediye uygunluğu yoktur.Başka bir yazıda görüşmek üzere bol kazançlar dilerim.

 

 

 

 

Her zaman banka kriterlerine güvenmeyin

 

 

Bankalar bir gayrimenkulü değerlerken öncelikle Belediyede ve Tapuda sorgulama yaparlar, Tapu üzerinde herhangi bir kısıtlama yoksa, mimari proje ile mevcut yapı arasında bir farklılık yoksa genellikle krediyi onaylarlar. Fakat bazen Tapu ve Belediyede uygun olmasına rağmen eksperlerin yanlış yorumlamasından kaynaklan olumsuzluklarla birlikte Banka gayrimenkule kredi vermeyebilir. Yada Belediye ile ilgili çözülebilecek bazı ufak tefek problemler için Banka kendi adına bir risk almayabilir. Bu durumda temize çıkarılabilecek bir gayrimenkul aslında piyasa değerlerinde satılabilir ve alınabilir konumda iken Banka gözünde risk teşkil ettiği için krediye uygun değil damgası yiyebilir.

 

 

 

 

Krediye uygun olmayan evi almak istiyorum ne yapmalıyım?

 

 

Öncelikle endişelenmeyin. Krediye uygun olmayan evlerin her zaman büyük bir sıkıntısı olmayabilir. Belediyeye gidin sıkıntının ne olduğunu öğrenin. Günümüzde Belediyeye gidip sonuçsuz geri dönen insanların sayısı yok denecek kadar azdır. Yıkım kararı olmadıkça ve herhangi bir kısıtlama olmadıkça ( Bu kısıtlamalar çözülebilecek durumda olmalı) gayrimenkulü almanızda herhangi bir sakınca yoktur. Tabi ufak tefek riskleri olan gayrimenkuller , emsal gayrimenkullere göre almaya değer almaya değer olması gerekir. Aksi halde aynı fiyata risksiz bir gayrimenkule yönelmek daha mantıklıdır.

 

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz