Krediyle Alınan Evlerde Banka Masrafları Nelerdir?

Son aylarda konut kredisi faiz oranları için yapılan indirimler ile beraber yeniden konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak daha cazip hale gelmiş durumda. Özelliklede peşinat için yeterli birikime sahip olan ancak konutun tamamının bedelini nakit olarak ödeyebilecek duruma sahip olmayan kişiler için konut kredisi ev sahibi olmanın anahtarı olarak öne çıkmaktadır. Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerden tahsil edilmekte olan kredi masrafları bulunmakta olup konut kredisi masrafları da bulunur. Peki, krediyle alınan evlerde banka masrafları nelerdir?

Konut Kredisi Dosya Masrafı

Ne yazık ki açılan mahkemeler tarafından haksız bulunarak iade edilmesine rağmen bankalar hala konut kredisi başvurusu için onay verdikleri müşterilerinden hala konut kredisi dosya masrafı ücreti tahsil etmektedir. Bu ücret kredi kullanılan bankaya göre değişkenlik göstermekte olup dosya masrafı iadesi için sonradan yapılan itirazlar sonucunda banka tarafından geri ödenmektedir.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti 

Banka tarafından kredi kullanılmak istenen konutun gerçek değerinin belirlenmesi için yapılan değerleme işlemi ücretidir. Bu ücret banka ile alakalı olmadığı için genelde konut kredisi ekspertiz ücreti iadesi için bir onay verilmez.

Konut Kredisi İpotek Ücreti / İpotek Kaldırma Ücreti 

Konut kredisi tapu işlemleri esnasında bankanın görevli avukatı banka adına tapu dairesine gelir ve satış işleminde banka adına tapuya ipotek koyar. Hem bu ipotek koyma hem de konut kredisi borcu kapatıldığında ipotek kaldırma işlemi için kredi kullanan kişi ücret öder.
Sigorta Ücretleri
Konut kredisi kullanılarak alınan eve DASK (zorunlu deprem sigortası) yapılması zorunlu tutulurken yine kredi kullanan kişinin hayat sigortası yaptırması istenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz