Herhangi bir yerin ölçek kullanılmadan bir diğer tabir ile kuşbakışı olarak gelişigüzel çizilmesine kroki denilir. Krokiler biraz önce açıklamamızdan da fark edilebileceği gibi bir harita gibi değildir. Ancak yukarıdan bakılarak yön ve yerleşme durumları hakkında bilgi verir.

Kroki çizimi nasıl yapılır?

Kroki çizimlerinde kuşbakışı bir görünüm yer alıyor. Bu şekilde doğru bir anlatım ele alınır. Krokiyi haritalardan farklı kılan durum ise ölçek kullanılmamasıdır. Kroki çizimlerinde uzunluklar çizen kişinin göz kararına bağlıdır. Yönlerin doğruluğu için ise kuzey ve güney okları yer almaktadır.

Krokilerin hazırlanmasında en önemli detay ise daha rahat mekan veya bölgelerin bulunması için karşımıza gelmekte. Örnek verecek olursak, herhangi bir işyeri ile internet sitelerinde yer alan krokiler, sizlerinde daha basit bir şekilde ulaşım sağlaması içindir. Örnek site haritası diyebiliriz.Bunlara ek olarak ise üniversite, hastane gibi merkezlerde kat planlarında krokiler görülmektedir.

Kroki sembolleri nedir?

Krokilerde mekanları ifade etmek için semboller ve simgeler yer almaktadır. Bu simgeler veya sembollerde çeşmeler, göl ve camii gibi semboller yer almaktadır. Simgeler çok açık değilse, sembollerin krokide en köşede ne anlam taşıdığı belirtilmiştir. Daha fazla krokide ise numaralar sembollerin yerini alır. Her alana bir numara verilir. Numaraların anlamı ise yine köşe kısımlarında güzel bir şekilde açıklanır.

Siz en son krokiyi nerede gördünüz? Yada hiç kroki çizdiniz mi?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz