Kullanım Hakları Nelerdir?

Bir eşyanın üzerinde malikinin sahip olduğu kullanma, etkilerinden yararlanma, fayda sağlayabilme ve tüketme bakımından da kullanma ve yararlanma yetkilerini ikinci bir kişiye verme olayına kullanım hakkının devri deniyor. Kullanım hakları üç ayrı şekilde sunulabiliyor. Bunlar kanun vasıtası ile olan kullanım hakkı, sözleşme aracılığı ile olan kullanım hakkı ve mahkeme kararından ötürü var olan kullanım hakkı. Eşyalarda sözleşmede aksine bir hüküm yoksa sözleşme hakkın anında doğduğu kabul ediliyor. Taşınmazlarda tescilin terkiniyle, o eşyanın yok hükmüne geçmesi, hak süresinin zamanının dolması ile veya hak sahibinin kişiliğinin son bulması ile sona ererken taşınırlarda tescilin terkini hariç özel durumlarda sona eriyor.

Kullanım Hakkı Devredilir Mi?

Şahıslara verilen bir hak olan kullanım hakkının devredilme şansı bulunmuyor. Aynı zamanda bu hak miras olarak dahi ikinci bir kişiye geçemiyor. Bu hakkın son bulması için belirli zaman zarflarının var olduğunun da bu noktada altını çizmek lazım. Gerçek kişilerde en geç kişinin ölümü ile beraber, tüzel kişilerde ise en geç 100 senesinin dolması ile beraber bu süre son buluyor. İntifa hakkı tanıyan mal sahibi, yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı kullanma ve yararlanma yetkilerini üzerine almadığı için geride kalan mülkiyette artık ‘kuru mülkiyet’ olarak isim buluyor. Kuru mülkiyet kapsamında çok fazla mal olmaması için de düzenlemelerin buna yönelik olarak yapıldığı da biliniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz