Kullanım Hakkı Nedir, Devri Nasıl Yapılır?

Taşınır ya da taşınmaz mallar üzerinde kurulan kullanım hakkı ya da bir başka deyişle irtifa hakkı kişiye kullanma yetkisi veren son derece önemli bir işlemdir. Kullanım hakkı bir eşya ya da taşınmaz üzerinde sahibinin kullanma, yararlarından faydalanma ya da yararlanma hakkını bir başkasına tanıması durumunda ortaya çıkan haklara kullanım hakkı adı veriliyor. Peki, kullanım hakkı devredilir mi?

Kullanım Hakkı Devredilir Mi?

Hayır, ne yazık ki kullanım hakkının devredilmesi söz konusu olmuyor. Çünkü bu hak kişinin kendisi ile birlikte var oluyor ve bu nedenle devri mümkün olmuyor. Kullanım hakkı devredilemediği gibi aynı zamanda miras yolu ile de bir başkasına geçmesi söz konusu olmuyor. Gerçek kişilerde kullanım hakkı bu hakkı elinde bulunduran kişinin ölmesi ile son bulurken tüzel kişilerde ise en geç 100 senelik zaman diliminin dolması halinde son buluyor.

Kullanım Hakkı Nasıl Kurulur?

Kullanım hakkının kurulması için kullanılabilecek 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlar Kanundan doğan kullanım hakkı, Sözleşmeyle kurulan kullanım hakkı ve Mahkeme kararı ile kurulan kullanım hakkı olarak sıralanmaktadır. Türk Medeni Kanunu tarafından intifa hakkı olarak düzenlenen kullanım hakkı taşınmaz eşyalarda tapu kütüğüne tescil anında doğarken taşınıyor. Taşınmazlarda geçerli olmak üzere tescilin terkini yapılması halinde ya da taşınmazın yok olması ile bu hak ortadan kalkmış kabul ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz