Kullanım Hakkı Tapuya Nasıl Tescil Edilir?

Bir eşya üzerinde sahibinin kullanmasına, tüketmesine, etkilerinden yararlanabilme hakkına kullanım hakkı deniyor. Kullanım hakkının bir diğer adı olarak karşımıza çıkan intifa hakkı taşınır veya taşınmazlar üzerinde yer alan hakların da genel çerçevede değerlendirmesi olarak söylenebilir. Kullanım hakkı kendi içerisinde de anlam ve hak farklılıkları bakımdan üç kategoriye ayrılıyor. Kanunun sağladığı kullanım hakkı, sözleşme vasıtası ile kurulan kullanım hakkı ve mahkeme kararı ile beraber gelen kullanım hakkı olarak üç ayrı madde halinde karşımıza çıkıyor. Kullanım hakkı tapu tescil yolu ile beraber farklı birisine devredilebiliyor. Bu yönü ile diğerlerinden ayrılan bu hakkın tescil edilebilmesi için çeşitli belgelere de ihtiyacınız olduğunun altını çizelim.

  1. İntifa hakkı tesis edilecek taşınmaz malın tapu senedi,
  2. İntifa hakkı tesisini isteyen tarafların veya yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları,
  3. Tarafların birer vesikalık fotoğrafı.
  4. İntifa hakkı mahkeme kararı ile tesis edilecekse kesinleşmiş mahkeme kararı.

Kullanım Hakkı Tescilinin Maliyeti Ne Kadar?

Bu belgeleri tapu dairelerinin ilgili birimlerine teslim ettiğiniz zaman işlemleriniz hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Kullanım hakları tapuya tescil edilirken belirli bir mali yükümlülüğü de tabi ki beraberinde getiriyor. İntifa hakkının tescilinde ilgili belediyenin belirlediği emlak beyan değerinden az olmama şartı ile bedel üzerinden binde 16,5, bedelsiz olarak tanınıyor ise de binde 59,4 oranında tapu harcı alınıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz