Kültür Arazisi Nedir?

Orman haritaları, 2/B alanlar kırmızı renk ile; orman olan alanlar da yeşil renk ile gösterilmek üzere orman kadastro komisyonları tarafından hazırlanıyor. Söz konusu haritalarda orman ile ilgisi olmayan alanlar, yani bağ, bahçe, tarla veya yapılı yerler sarı renk ile boyanıyor olup, kültür arazisi olarak adlandırılıyor. Aynı zamanda orman kadastro komisyonları tarafınca hazırlanan orman haritalarında, deniz, göl veya akarsu gibi alanlar için ise mavi renk ile boyama tercih ediliyor.

Orman haritasında sarı renk ile gösterilen yerler için tapu ya da zilyet bulunmadığı takdirde, 3402 sayılı Kanunun 18. maddesine göre söz konusu alanlar Maliye Hazinesi adına yazılıyor.

Söz konusu durumla ilgili madde şu şekilde yer alıyor;

Madde 18 – Yukarıdaki maddelerin hükümleri dışında kalan ve tescile tabi bulunan taşınmaz mallar ile tarım alanına dönüştürülmesi veya ekonomik yarar sağlanması mümkün olan yerler Hazine adına tespit olunur. Orta malları, hizmet malları, ormanlar ve Devletin hüküm ve tasarrufu altında olup da bir kamu hizmetine tahsis edilen yerler ile kanunları uyarınca Devlete kalan taşınmaz mallar, tapuda kayıtlı olsun olmasın kazandırıcı zamanaşımı yolu ile iktisap edilemez.

Aynı zamanda 6495 sayılı Kanuna göre, orman kadastrosu yapılırken, orman kadastro komisyonları tarafından hazırlanmış olan orman haritasında sarı renkle gösterilecek olan alanlar için tahdit ve tespit durumu söz konusu oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz