Kültür Merkezleri Nasıl Açılır?

Kültür merkezleri ülkemizde hemen her şehirde yer almaktadır. Buna bağlı olarak bireylerin sosyal aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri, kendilerini geliştirebilecekleri platformalar arasında değerlendirilmektedir. Bu sebeple her geçen gün pek çok birey tarafından tercih edilmekte ve talep yoğunluğunun artırmaktadır.

Kültür Merkezi Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kültür merkezi açmak için en önemli şart, Bakanlık tarafından alınan izin olmaktadır. Buna bağlı olarak Bakanlık, kültür merkezi açılacak bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda bir plan hazırlar. Bu planda ne kadar yatırım yapılacağı, bölge ihtiyaçları ve kültürel değerler göz önünde bulundurulur.

Kültür Merkezlerinde Aranan Nitelikler Nelerdir?

Kültü merkezlerinde aynı temalar kullanılmakta ve bireylerin gelişmesi için hizmet vermektedir. Buna bağlı olarak yapılan çalışmalarda merkez tasarımı ve gerekli ihtiyaçların sağlanması, kültür merkezlerinde aranan nitelikler arasında yer almaktadır. İnşa edilen kültür merkezlerinde her yaşa ve her gruba hitap edebilecek alanlar bulunmalıdır. Bunun yanı sıra hem çocuklar hem gençler hem de yetişkinler için, sosyal yaşamlar oluşturulmaktadır. Bu oluşum kapsamında; tiyatro sahneleri, sinema salonları, kütüphane, dinlenme odaları, satranç ve sosyal faaliyet alanları, müzeler, sanat atölyeleri gibi farklı alanlara yer verilmektedir.

Kültür Merkezlerinde Engelli Vatandaşlar Unutulmuyor

Günlük hayatta sorular yaşayan engelli vatandaşlar, kültür merkezlerinde kolaylıkla yer alabiliyor. Onlar için özel olarak tasarlanan alanlar, geniş ve ferah alanlar olarak planlanıyor. Bu anlamda çok amaçlı salonlar ve müzik odaları %5 engeli olan bireylere tahsis edilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz