Kur Sabitleme Nedir?

 

Günümüzde doların yükselmesi, enflasyon gibi birçok konu gündem de yerini alırken ve bu durum Türkiye üzerinde yaşam süren herkesi yakından ilgilendiren bir durumken, birçok terim ise ne anlama geldiği, nasıl yapıldığı merak edilmektedir. Her geçen gün yeni bir sisteminde devreye girerek, yeniliklerin oluşması aslında bir nevi ülkemiz için son duruma göre neler yapabilir konusunda gelişmeler olarak yer almakta olup, kur sabitlemesi konusu da bu gelişmeler arasında yer almaktadır. Gündem de yer alan doların yükselmesi konusuna kıyasla Cumhurbaşkanı, kur sabitleme konusunu gündeme getirmiş olup, uygulamaya geçirmiştir. Tabi ki bu durum ise kur sabitlemesi nedir konusunu gündeme getirmektedir.

Sabit Kurun Anlamı

 

Türkiye’de yer alan Türk Lirası’nın değer kaybetmemesi amacı ile yabancı bir para biriminin kuruna göre olan orana kur sabitlemesi anlamı verilmektedir. Yerel paraların değeri her ülkede merkez bankası tarafından belirlenmektedir. Para değeri ise arz ve talebe uygun şekillerde değerlendirmeye alınarak belirlenmektedir. Kur sabitleme genellikle döviz alım, satımı yapan kişileri, ihracat ve ithalat yapan kişileri yakın şekilde ilgilendiren bir durum olurken aslında kur sabitleme neden yapılır konusunda bir önlem amacı ile yapıldığı açıkça söylenebilir. Kur sabitleme yöntemi ile müşterilerin ekonomide oluşan belirsizlik durumu neticesinde ortaya çıkabilecek herhangi bir ani iniş, ya da çıkış gibi durumlardan zarar görmemesi için koruma amacı ile yapılan bir durum olarak da değerlendirile bilinir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz