Dini Yurtlar Hazineden Bedelsiz Arazi Alabilecek

Kuran Kursu açmak isteyen kişilere yönelik olarak ücretsiz 49 yıllık arazi tahsisi hakkı sağlayacak olan yasal düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yürürlüğe giren bu düzenleme ile beraber artık dini amaçlı olarak açılacak olan pansiyon ve yurtların inşa edilebilmesi için 49 yıllık ücretsiz hazine arazisi tanzimi yapılacak.

Resmen Yürürlüğe Girdi 

Son derece ciddi tartışmalara yol açacak olan yeni uygulama kapsamında Kuran Kursu açılmasının yanı sıra dini amaçla hizmet verecek olan pansiyon ve yurtların inşasında da kullanılmak üzere ücretsiz hazine arazisi verilecek. Verilen bu araziler üzerinde inşa edilen bu alanlar 49 yıllığına ücretsiz olarak kullanılacak. Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan “Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim Ve Yurt Faaliyetleri İçin Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmelik” ile beraber tanınan ücretsiz Hazine arazisi tahsisi hizmetinden Diyanete bağlı olan kurs, pansiyon ve yurtlarda yararlanma hakkına sahip olacak.

Çıkarılan yeni düzenleme ile beraber sunulan 49 yıllık ücretsiz hazine tahsisi hakkından yararlanan kurum, vakıf ve kursların isimleri gizli tutulacak ve kamuoyu ile bu isimler paylaşılmayacak. Bu haktan yararlanan kurs, yurt ya da vakıflar ücretsiz olarak sahiplendikleri arazilerin yüzde 20’lik bölümünde ticari amaçlı tesis açma hakkına sahip olacak. Bu ticari tesisten elde edilen gelirlerden Hazine Bakanlığı hiçbir isim altında kesinlikle hasılat payından hak talep edemeyecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz