Kuru Mülkiyet Nedir, Ne İşe Yarar?

Kuru mülkiyet, sadece kâğıt üzerinde mal sahibi olan; ancak mal üzerinde hiçbir yetkisi olmayan kişi olarak değerlendirilmektedir. Buna bağlı olarak kişi, mal üzerinde hak talep edemez. Bu sebeple sadece tapu üzerinde sıradan bir sime sahip olur.

Kuru Mülkiyet Mal Sahibine Hak Verir mi?

Kuru mülkiyette mal sahibi yer üzerinde hak talep edemez. Ancak kanunlara göre yararlanma hakkına bağlı olarak bazı işlemleri yapabilir. Mülkün yalnızca fiziki olarak var olması, tapunun çıplak kalması anlamına gelmemektedir. Yararlanma hakkı kapsamında yapılan bu değerlendirme mülk sahibine isim hakkını verir.

Kuru Mülkiyet ve İntifa Hakkı Sahibi Olan Kişilerin Ayrıcalıkları Nedir?

Kuru mülkiyet sahibi olan kişi emlak üzerinde işlem yapamaz. Bu işlemlerde kiralama, yer tahsis etme alım satım gibi işlemler olarak bilinmektedir. Ancak intifa sahibi olan kişi; emlak üzerinde istediği alım satımı ve kiralama işlemini yapabilmektedir. Ayrıca kuru mülkiyet sahibi birey emlağı başkasına devredemez. Fakat intifa hakkı bireylere bu işlemlerin yapılması konusunda hak tanır.

Kuru Mülkiyet Sahipleri Tapu Sahibi Olur mu?

Kuru mülkiyeti olan kişiler, sadece tapu üzerinde ismi geçen kişilerdir. Bu sebeple sahip olunan emlak hakkında hiçbir hak talep edemezler. Sahip oldukları mülkü satamaz ve başkasına devredemezler. Bu sebeple kuru mülkiyet sahibi olan kişilerin hakları sınırlandırılmıştır. Buna bağlı olarak intifa hakkı olan kişiler daha geniş işlem yetkilerine sahiptirler.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz