Kuru Mülkiyet Satılabilir mi?, Kiraya Verilebilir mi?

İntifa hakkı ve kuru mülkiyet kavramı çok fazla karıştırılan terimler arasında yer alıyor ve dilerseniz bu iki terime de net bir açıklama getirelim ve bilgi sahibi olmanıza yardımcı olalım. İntifa hakkı, mal üzerinde söz sahibi olmadığınız ancak kullanım hakkına sahip olduğunuz haktır. Kuru mülkiyet ise malın asıl sahibi olan kişinin sahip olduğu haktır. Kuru mülkiyet sahibi gerçek satış işlemlerinde söz sahibi kişidir ve malın tamamen ait olduğu kişidir, bu yüzden intifa hakkı sahibine göre de gerçek söz sahibi olduğunu belirtmek gerekiyor.

Yararlanma ya da kullanma hakkı dışında farklı alternatif tasarruflara sahip olan intifa hakkı sahibi kişi, satış sözleşmesi ya da farklı bir durumda söz sahibi değildir ancak kuru mülkiyet hakkı sahibi bu konuda söz sahibi tek kişidir. Kuru mülkiyet satışı yapılamaz ya da kiraya verilemez. İntifa hakkı yalnızca oturma ya da kullanma hakkına sahiptir bu yüzden kiralama ya da satış gibi durumlarda herhangi bir şekilde söz sahibi değildir.
Kuru mülkiyet sahibi ise gerçek hak sahibidir bu yüzden emlak üzerinde dilediği işlemi yapabilir ve satış konusunda etkilidir. Satış işlemlerinde intifa hakkına herhangi bir söz hakkı tanınmıyor ve az önce de belirttiğimiz gibi intifa hakkı bu aşamada resmi işlemlerde de yer almıyor.

Kuru mülkiyet satılamaz demiştik ancak intifa hakkı sahibi için bu durum geçerlidir yani kuru mülkiyet hakkına sahip olan kişi satışını dilediği zaman yapabiliyor. Satış ve kiralama işlemlerinde hak sahibi bu süreci dilerse hızlandırabilir ve bu süreçte intifa hakkı sahibinin hak talebinde bulunamayacağını da tekrar tekrar belirtmek gerekiyor. Satış işlemlerinde tek taraflı hareket edebilir ve gerekli bilgiyi de bir süre sonra intifa hakkı sahibine iletebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz