Kurumlar vergisi indirimi nedir? Sermaye şirketleri ile kooperatiflerden, dernek yada vakıflara kadar birçok kurum kurumlar vergisiyle yükümlüdür. Peki kurumlar vergisi indirimleri ne oluyor? Hangi giderler bu vergiden düşüyor? İşte detaylar…

Kurumlar vergisi indirimleri!

Sermaye şirketleri başta olmak üzere birçok kamu kuruluşları ver dernek ile vakıfların yanı sıra iktisadi işletmelere kadar kurumlar vergisiyle yükümlü. Bu vergide ise bazı indirimler uygulanmakta.

İndirilecek giderler neler?

Kanun kapsamında Ticari kazanç olarak hesaplanan kurum kazancının belirlenmesinde mükellefler bazı giderlerini vergiden düşürebilirler. Bu giderler ise şöyle;

Kurumlar vergisi indiriminde, menkul kıymet ihraç giderleriyle kuruluş ve örgütleme giderleri indirilmektedir. Bunun yanı sıra ise kurul toplantılarında yapılmış olan giderler, devir, bölünme ve buna benzer giderler gösterilebilir. Bunların yanı sıra bankalarca katılma karşılığı pay karları ve ortak kar payları da gösterilebilir.

Kurumların gösterecekleri bu vergi giderleri hesaplanarak, ana vergiden belli bir miktar indirim uygulanır ve ödenmesi gereken vergi tutarı ciddi bir seviyede azalış gösterir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz