Kurumlar Vergisi Nedir?

 

Kurumlar vergisi kurum kazançları üzerinden alınan ve kurumların yasal sahipleri tarafından ödenmesi gereken vergi çeşididir. Kurum sahipleri tarafından belirlenen hesap dönemi içerisinde ortaya çıkan ve sırf elde etmiş oldukları kazançlardan ötürü ortaya çıkan tutarın belli oranlar ile ödenmesine kurumlar vergisi denmektedir. Bahsi geçmekte olan kurumlar kavramı, tüzel olarak kabul edilen kavramlardan farklı bir kavram olduğundan genel olarak sermaye şirketleri ve anonim ve limited şirketler olarak kabul edilmektedir. Şahıs şirketleri tüzel kişilik olarak kabul edilse de kurumlar vergisi altına girmemektedir.

Kurumlar Vergi Oranı ve Konusu Nedir?

 

Kurumsal Vergisi kanununun birinci maddesine yer alan kurumlar oranlarına göre kurumların mükellefiyetlerini ilgilendiren ekonomik unsurlar şu şekildedir;

  • Kooperatifler
  • İktisadi Kamu Kuruluşları
  • Dernek veya vakıflara ait iktisadi işletmeler
  • İş Ortakları

Kurumlar tarafından ilişki içinde olması gereken ekonomi konularındandır. Kurumlar vergisinin neye göre kimler tarafından verilmesi gerektiğini yukarıda ki yazımızda açıklamıştır. Kurumlar vergisi oranı ise şirketin takvim yılı boyunca elde etmiş olduğu kazancın %20’si kadarı kurumlar vergisi adı altında devlete ödenmektedir.

Kurumlar Vergisi Hangi Aylarda, Ne Zaman Ödenir?

 

Kurumlar vergisi ödemeleri belli tarihlerde yapılmaktadır. Her kurumlar vergi ödemesi bir takvim yılının hesaplarının kapanmasının (Aralık ayı sonunun) ardından yeni yılın 4. Ayında (Nisan) 1 ile 25’i arasında yapılmaktadır. Kurumlar vergisi her mükellefin bağlı olmuş olduğu vergi dairesine ödenmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz