Bir takvim yılı içinde elde edilen net kurum kazançları üzerinden alınan ve devlete ödenen vergi türüne kurumlar vergisi denir. Gelir, net tutarları üzerinden vergilendirilmektedir. Gelir Vergisi Kanunu’na göre, gayrisafi hasılattan bazı giderler çıkartılarak hesaplanır. Kurumlar vergisi oranı 2018 ila 2020 yılları arasında yüzde yirmi iki (%22)’dir. Bu oran 2021 yıllında ise yüzde yirmi (%20)’ye indirilmesi beklenmektedir.6762 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre kurum kazançları olan şirketler; sermaye şirketleri, iktisadi komu müesseseleri, kooperatifler, iş ortaklıkları, dernek ve vakıflara ait olan iktisadi işletmeler kurumlar vergisine tabi tutulmaktadır.Tüzel kişilik olan şahıs (kolektif, adi komandit) şirketleri kurum sayılmamaktadır.

Tam Ve Dar Mükellefiyet

 

Tam mükellefiyet, Türk Ticaret Kanununa Göre; kanuni iş merkezi Türkiye’ de bulunan, Türkiye içinde veya dışında elde ettikleri net kurum kazançların tamamı üzerinden vergilendirilir. Dar mükellefiyet ise, Türk Ticaret Kanununa Göre; kanuni iş merkezinin ikisi de Türkiye’de bulunmayan, sadece Türkiye’de elde ettikleri kazançlar üzerinden vergilendirilir.

Kurumlar Vergisi Beyannamesi

 

Yıllık kurumlar vergisi beyannamesi, hesap döneminin kapanmış olduğu ayı izleyen 4. Ayın (Nisan) 1. Gününden 25. Günü akşamına kadar hazırlanıp gönderilir. Ödeme süresi ise beyanname verilen ayın (Nisan) sonuna kadar ödenir. Kurumlar vergisi beyannamesi iş merkezinin bağlı bulunduğu yerin vergi dairesine ya da elektronik (E- beyanname) üzerinden teslim edilme süresine kadar ödenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz