Kurumlar Vergisini Kimler Ne Zaman Verir?

İktisadi kamu kuruluşları, kooperatifler, dernekler vb. kuruluşlar kamu vergisini ödemek zorunda olan kurumlar arasında yer alıyor. Sermaye şirketleri de bu vergiyi ödeyecekler arasında ve daha birçok kurum bu vergiye tabi tutuluyor, dilerseniz bu kurumlara tek tek göz atalım:

Sermaye şirketleri: 

Para ile bölünmüş ve ortak olarak işletilen kurumlar sermaye şirketleri olarak karşımıza çıkıyor. Bu şirketler kurumlar vergisini ödemek durumunda ve herhangi bir kaçakçılık ya da vergi indirimi durumunda büyük para cezaları da bu kurumları bekliyor. Düzenli olarak ödeme yapıldığı takdirde devlet ile herhangi bir sorun yaşamazsınız ancak sermaye şirketlerinin birçoğu vergide usulsüzlük nedeniyle denetim altında tutuluyor.

Kooperatifler: 

Yerli ya da yabancı kooperatifler de yazımızın başında belirttiğimiz gibi kurum vergisini ödemek zorunda olan kurumlar arasında yer alıyor. Bu kurumlar, sermaye şirketleri gibi usulsüzlük ile anılmıyor ve vergilerini düzenli ödeyen gruplar arasında yer alıyor.

İktisadî kamu kuruluşları: 

Devlete ya da belediyelere bağlı olan kurumlar da kurum vergisine tabi tutulan kurumlar arasında yer alıyor. Bu kurumların denetimleri de yine sıkı bir şekilde yapılıyor ve şimdiye karda herhangi bir usulsüzlük söz konusu olmamıştır. Gerekli denetimi yapan kurumların hassas çalışmaları sayesinde vergi kaçakçılığı ve kurum vergisi aksamaları son günlerde bir hayli azalmıştır.

Dernek veya vakıflara ait iktisadî işletmeler: 

Devamlı faaliyet içerisinde olan ve faal olarak aktif olan dernek ya da vakıflar da bu vergiyi ödemek zorunda olan kurumlar arasında yer alıyor. Bu kurumlar genellikle küçük yapılardır ve vergi ödemeleri de çok düşük miktarlardır ancak daha aktif olarak hizmet veren ve gelir seviyesi yüksek olan kurumlar daha yüksek vergiler ile karşı karşıya gelebiliyorlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz