Emlak piyasasında yaşanan sorunları çözmek ve sektörü yeniden şekillendirmek amacı ile oluşturulan yeni emlak yönetmeliği için sona yaklaşıldı. Pek çok alanda büyük yeniliklere imz

Kusurlu Ev Satan Emlakçılar Yandı!
Emlak piyasasında yaşanan sorunları çözmek ve sektörü yeniden şekillendirmek amacı ile oluşturulan yeni emlak yönetmeliği için sona yaklaşıldı. Pek çok alanda büyük yeniliklere imza atılan yönetmelikte emlakçıları da yakından ilgilendiren uygulamalar bulunuyor. 
Artık Herkes Emlakçı Olamayacak 
Son yıllarda sektörde yaşanan en büyük sorunlardan biri olan “önüne gelenin emlakçı olması” sorununun aşılması içinde bir takım önlemler alınıyor. Bunlardan ilki de emlakçı sertifikası olarak ta anılan gayrimenkul danışmanlığı sertifikası almak olarak öne çıkıyor. Bu sertifika uygulaması ile hem kayıt dışı olarak çalışan emlakçıların olmasının engellenmesi hem de çok fazla olan emlakçı sayısının azalması hedefleniyor. 
Kusurlu Ev Satan / Kiralayan Emlakçılar Tazminat Ödeyecek 
Satış yapabilmek için kusuru bulunan taşınmazları bu kusurları gizleyerek satan ya da kiralayan emlakçılar mahkeme kanalı ile bu durumun tespit edilmesi halinde tazminat ödemek zorunda kalacak. Bu sayede iş ahlakına uygun olmayan kiralama ya da satış konusunda emlakçılar yaptıkları bu haksızlığa karşı tazminat ödeme ihtimali ile karşı karşıya olacak. 
Pek Çok Alanda Yeni Düzenlemeler Söz Konusu Olacak 
Emlakçılar tarafından kiralama ya da satış yapılması durumunda alınacak olan komisyon oranları yine çıkarılacak olan bu yeni yönetmelik kapsamında belirlenecek. Şu anda emlakçı olarak çalışan kişilerin emlakçı sertifikası almaları konusunda sicilleri incelenecek ve sicilinde sıkıntılar olan emlakçılar meslekten çıkarılacak. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.