25 Eylül tarihinde tüm dünyanın itirazlarına rağmen Kuzey Irak yönetimi tarafından yapılan bağımsızlık referandumu Türkiye’yi de oldukça yakından ilgilendiriyor. Yapılan referandum

Kuzey Irak İle Gerilen İlişkiler Irak Vatandaşlarının Türkiye’de Emlak Yatırımını Nasıl Etkiler?
25 Eylül tarihinde tüm dünyanın itirazlarına rağmen Kuzey Irak yönetimi tarafından yapılan bağımsızlık referandumu Türkiye’yi de oldukça yakından ilgilendiriyor. Yapılan referandum sonrası Irak hükümeti ile sertleşen ilişkiler son dönemde en çok konut satışı yapılan ülke olan Irak vatandaşlarının bu tutumunda bir değişime yol açacak m merak konusu oldu. 
Yabancılara Konut Alımlarında Irak Önde 
Son yıllarda Avrupa vatandaşlarının Türkiye emlak sektörüne ilgisinin azalması Türk emlak sektörünün Orta Doğu pazarına açılmasına neden olmuştu.  Türkiye’de 2016 yılında en çok konut alan yabancılar Iraklılar olurken 2017 yılının ilk 8 aylık döneminde yine Irak vatandaşları birinci olarak en çok konut alan yabancı ülke vatandaşları olmayı başarmıştı. İlk 8 aylık süreçte Irak vatandaşları 2 bin 255 konut alan Irak vatandaşları Ağustos ayında ise 317 konut satın almıştı. Bu ülkeyi ise 1.963 konut alımı ile Suudi Arabistan vatandaşları izlemişti. 

Yaşanan Gerilim Konut Satışını Etkiler Mi?
Yaşanan gerilimin şu anda yaratacağı etki için kesin bir ifadede bulunulması oldukça zor görülüyor. Ancak ikili ilişkilerin kopma noktasına gelmesi Irak vatandaşlarının yatırımlarını olumsuz olarak etkilerken aynı zamanda yükselen tansiyon ne yazık ki diğer Orta Doğu ülkelerinde yaşayan kişilerin de görüşlerini olumsuz etkileyebilecek gibi görünüyor. Oluşan bu negatif etki ise sektörü şimdiden kara kara düşündürmeye başlamış durumda. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.