Emlak Sektöründe Köklü Değişiklikler Kapıda 

Emlak sektöründe köklü değişiklikler oluşmasını sağlayacak yeni yönetmelik hakkında çalışmalar devam ediyor. Sektörde büyük bir heyecan dalgası oluşmasına neden olan yeni yönetmelik hakkında açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci sektörde her şeyin sil baştan değişeceğini söyledi.

Lisans Belgesi Olmayanlar Emlakçılık Yapamayacak 

Her önüne gelenin emlakçı olmasını engellemek amacı ile ilk olarak gayrimenkul temsilcisi olmak isteyen kişilere lisans belgesi alma zorunluluğu getirilecek. Emlakçı lisansı sahibi olmak isteyen kişiler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ticaret İl Müdürlükleri üzerinden başvuruda bulunacaklar. Lisans belgesi almaya hak kazanan kişiler bu belgeyi bir başkasına devredemeyecek ve belgeler 5 yıl boyunca geçerli olacak.

Kimler Yetkili İşletme Belgesi Alabilir?

Gayrimenkul alım satımı yapmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olmaları aranırken aynı zamanda yaşadıkları il ya da ilçelerde yer alan odalara kayıtlı olmaları gerekiyor. Yetkili işletme belgesi almak isteyen kişilerin buna ek olarak belirlenen suçlardan hüküm giymemiş olmaları gerekiyor. Bu suçlardan hüküm giyen kişiler çıkan aflardan yararlanmış olsalar dahi yetkili işletme belgesi almalarına izin verilmeyecek. Açılan emlakçılarda satış ve pazarlama temsilcisi olmak için çalışmak isteyen kişilerin emlak ve emlak yönetimi için lisans ya da ön lisans diplomasına sahip olmaları ya da mesleki yeterlilik belgesi almış olmaları şartı aranacak. Yine yeni yönetmelik ile beraber emlak ofisleri için artık 30 metrekare sınırı uygulanacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz