Adrese Dayalı Kayıt Sistemine Dikkat!

TEOG sınavının kaldırılması üzerine getirilen Mahalli Yerleştirme Sistemi, hem ailelerin hem de emlakçıların hareketlenmesine neden oldu. Başarılı okullara yakın ev arayışında olan ailelerin ve bu durumu değerlendirmek isteyen emlakçıların dikkat etmesi gereken bir nokta var.

Mahalle Göçü Meydana Gelebilir

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine gelen yeni sistem, beraberinde birçok tartışmayı ve karmaşayı da getirdi. Çocuklarının daha iyi bir okulda okumasını isteyen aileler, başarılı okulların civarında ev arayışına çıktı. İkametgah taşımanın yanı sıra farklı adres gösterme planı kuran ailelere uzmanlardan uyarı var. Mahalli Yerleştirme Sistemi hakkında değerlendirmelerde bulunan uzmanlar “mahalle göçü meydana gelebilir” uyarısında bulundu. Bu durumun önüne geçebilmek adına birtakım düzenlemelerin yapılacağı ve cezai yaptırımların bulunacağı konuşuluyor.

6 Ay İkamet Etme Şartı

Okul için taşınma, farklı adres gösterme gibi durumları engellemek adına E-Okul üzerinden yapılacak olan okul tercihlerinde, ikamet edilen yerde en az 6 ay bulunma şartı aranacak. Sınavla öğrenci alacak olan okulların listesi henüz belli olmasa da ortalama 600 okulun merkezi sınav sistemi ile alım yapacağı açıklandı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz