Lojman Evlerinde Kimler Kalabiliyor?

Kuruluşların personellerinin ve ailelerinin barınması için hizmete sunulan lojman evleri, piyasaya kıyas ile daha düşük bir kira bedeli karşılığında ya da ücretsiz olarak kullanılıyor. Peki, lojmanda kalmak için kimler başvuru yapabilir?

Lojman Evleri

Lojman evleri, herhangi bir kuruluşun; piyasaya oranla daha düşük bir kira bedelinde ya da tamamen ücretsiz olarak personeline ve ailesine barınması için sağladığı bir hizmet oluyor. Personel, görevinin ya da hizmetinin devamı süresinde evde oturabiliyor. Sıra tahsisli evlerde oturma süresi beş yıl olarak belirleniyor. Sürenin tamamlanmasının ardından evde oturacak başka bir personel bulunmuyor ise herhangi bir süre belirlemeksizin, şartlı olarak konutta oturmaya devam edilebiliyor. Konuta girmek için sırada bekleyenlerin olması durumunda ise beş yıldan fazla oturanlar arasından en fazla olandan başlamak üzere konut boşaltılıyor.

Lojman Evlerinde Kimler Kalabilir?

Kamu Konutları Yönetmeliği kapsamında lojman evlerinde kalabilecek olan kişisel, personeller şu şekilde sıralanıyor;

Bakanlar ve Milletvekilleri, Bakanlar Kurulunca tespit edilmiş olan kalkınmada öncelikli yörelerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahrumiyet yerlerindeki üniversitelerden sosyal tesislerini tamamlayamamış olanların mahallen temin ve görevlendirilmesi mümkün bulunmayan personeli, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli, Emniyet Genel Müdürlüğünce ihtiyaç gösterilecek hal ve yerlerdeki emniyet personeli;

Yurt dışındaki büyükelçiler, daimi delegeler, maslahatgüzarlar, askeri temsil heyeti başkanları ve başkonsoloslar ile konut kiralanmasındaki güçlükler, kiraların çok yüksek olması ve diğer zorunlu hallerde, kamu kurum ve kuruluşlarının yurt dışında daimi görevli personeli;

Kirasının emsal kamu konutu kirasından fazla olan kısmı ilgililerin tabi oldukları kuruluşların bütçesinden karşılanması şartıyla görev yaptıkları yerde ve görevlerinin devamı süresince konut tahsis edilemeyen 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununun 2 nci Maddesinde sayılanlar, Devlet Güvenlik Mahkemelerinin başkan ve üyeleri ile Cumhuriyet savcı ve Cumhuriyet savcı yardımcıları;

Adalet Bakanlığı’nın toplu iyileştirme ve eğitim uygulanan özel kapalı cezaevleri ve nüfusu 500.000′ den fazla olan il ve ilçe merkezlerinde bulunan cezaevlerinde, görevli müdür, infaz koruma baş memuru ve infaz koruma memurları;

Bütçelerinde yeterli ödeneğin bulunması kaydıyla, bağlı ve ilgili bulunulan Bakanlığın teklifi, Maliye ve Gümrük Bakanlığının uygun görüşü üzerine Başbakanlıktan izin alınması suretiyle kamu kurum ve kuruluşlarının diğer personeli, için konut kiralanabilir.

Yukarıda lojman kiralayabileceklerin yanı sıra; Konutlarda oturanların yanlarında yalnız kendisinin veya eşinin usul ve füruu ile üçüncü dereceye (üçüncü derece dahil) kadar hısımları veya gelenek, görenek ve ahlak kuralları gereği, korumak ve bakmakla yükümlü bulundukları, kimseler oturabiliyor.

Yetkili makamın veya ilgili konut dağıtım komisyonunun konut tahsis kararı, tahsisin yapıldığı tarihten itibaren en geç on gün içinde, görevli birim tarafından bir yazı ile konut tahsis edilen personele bildiriliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz