Lojman Evlerinde Oturma Süresi

Kuruluşların personellerinin ve ailelerinin barınması için hizmete sunulan lojman evleri, piyasaya kıyas ile daha düşük bir kira bedeli karşılığında ya da ücretsiz olarak kullanılıyor. Lojman evlerinde bazı koşullarda belirli oturma süreleri bulunuyor.

Lojman Evleri

Lojman evleri, herhangi bir kuruluşun; piyasaya oranla daha düşük bir kira bedelinde ya da tamamen ücretsiz olarak personeline ve ailesine barınması için sağladığı bir hizmet oluyor. Personel, görevinin ya da hizmetinin devamı süresinde evde oturabiliyor. Sıra tahsisli evlerde oturma süresi beş yıl olarak belirleniyor. Sürenin tamamlanmasının ardından evde oturacak başka bir personel bulunmuyor ise herhangi bir süre belirlemeksizin, şartlı olarak konutta oturmaya devam edilebiliyor. Konuta girmek için sırada bekleyenlerin olması durumunda ise beş yıldan fazla oturanlar arasından en fazla olandan başlamak üzere konut boşaltılıyor.

Kamu Konutları Yönetmeliği Kapsamında Oturma Süresi

Lojman evlerde oturma süresi, Kamu Konutları Yönetmeliğinin 20. maddesinde açıklanıyor. Madde şu şekilde yer alıyor;

Madde 20 – Özel, görev ve hizmet tahsisli konutlarda, tahsise esas olan görev veya hizmetin devamı süresince oturulabilir. Sıra tahsisli konutlarda ise oturma süresi beş yıldır.

Ancak,

  1. a) Bu sürenin tamamlanmasından sonra, konuttan yararlanacak başka personelin olmaması halinde, belli bir süre verilmeksizin ve şartlı olarak konutta oturmaya devam edilmesine izin verilebilir.
  2. b) Konuta girmek için sıra bekleyen bulunduğu takdirde, beş yıldan fazla oturma süresi en fazla olandan başlamak üzere, tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde konut boşaltılır.
  3. c) Görevi gereği hizmet veya görev tahsisli konut tahsis edilenler, bu görevlerinden ayrıldıkları takdirde, kendilerine yapılacak tebliğ tarihinden itibaren iki ay içinde konut boşaltılır. Bunlara Yönetmelik hükümleri çerçevesinde sıra tahsisli konut tahsis edilir.
  4. d) Eşyalı görev tahsisli konutlar, boşaltıldıkları tarihte bu konutlardan yararlanacak kişilerin mevcut olmaması halinde, 2 sayılı cetvelde görev unvanları belirtilen kişilere eşyalı olarak tahsis olunabilir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz