Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevzuata uyan lojmanları satışa çıkarıyor. Resmi Gazete’de bakanlık tarafından satışa dair bilgiler yerini aldı. Milli Emlak Genel Tebliği’nde değişiklikler gerçekleşti. Kurumların mülkiyetinde ya da tasarrufunda yer alan görev, kat mülkiyetini satışa çıkarmak. Sadece kat mülkiyeti değil kat irtifakı kuranların da satışta olacağını belirtelim.

Kat irtifakı ya da kat mülkiyeti kurulması mümkün olan konutların kurulum işlemi gerçekleştikten sonra satışa konu edilebilecek. Eğer üzerinden kat irtifakı ya da kat mülkiyeti kurulmamış ise üzerinde yer alan yapıtlar ile beraber bir bütün şeklinde satılabilecek. Kat irtifakı ya da kat mülkiyeti sağlandıktan sonra lojmanlar ihale ile beraber satışı gerçekleşecek.

Bu durumlarda öncelik oturan memura verilecektir. İstekli olan kişilerin belgeleri dikkate alınacak eğer uygun görülmüyorsa kamu konutu tekrar ihaleye çıkarılacak. Eğer ihale bedeli peşin olarak ödenirse, ihale bedeli üzerinden %10 indirim gerçekleşecek. Taksitle ödenmesi durumunda da indirim uygulanmayacak ve bazı şartların gerçekleştirilmesi gerekiyor.

  • İlk olarak en az %20 peşin, kalan ise 5 yılda, 60 taksitle.
  • İkinci olarak %25 peşin, kalan ise 5 yılda 80 taksitle.
  • Üçüncü olarak %30 peşin, kalan ise 10 yılda 120 taksitle ödenebilecek.

Yukarıda yer alan ödeme seçeneklerinden birinin tercihi gerçekleşecek. TÜFE göre aylık değişim oranı arttırılarak hesaplanacak. Eğer toplam yıllık yüzde on ikiyi geçerse, geçen kısım hesaba katılmayacak. Bu konu üzerinden soru ve görüşlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz