Lüks Konut Satışları Durma Noktasına Geldi

Türkiye’de özellikle de markalı konut projeleri ile lüks konut üretimi artış gösterirken açıklanan sayısal verilere göre lüks konut satışlarında ciddi bir gerilime yaşanıyor. Üst gelir grubuna hitap eden projelerle üretilen konutların büyük bir bölümü elde kalırken orta gelir ve alt gelir grubu için üretilen konut projelerinde ise satışlar kısa sürede tamamlanıyor ve tüm daireler elden çıkıyor. Özellikle de küçük şehirlerde konut üretimi ve konut satış rakamları karşılaştırıldığında konut stok seviyesinin dip sınırda yer aldığı dikkat çekiyor.

5 Büyük Şehir Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan toplam konut satış rakamları Ocak 2018 verilerine göre İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’nın aralarında yer aldığı 5 büyük ilimizde konut satış rakamlarının gerilediği görüldü. Toplam konut satış rakamının Ocak 2017 yılına oranla arttığı görülürken bu 5 ilimizde ise 2017 Ocak dönemine oranla Ocak 2018 döneminde konut satış rakamları yüzde 10,5 oranında düşerek 36 bin 171 adet olarak gerçekleşti.

Küçük Şehirler Konut Sektörünü Sırtlıyor

Bu 5 şehrin dışında kalan şehirlerimizde ise 2018 yılının Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilen konut satışları yüzde 10.7 seviyesinde artarak 60 bin 848 adet seviyesine yükseldi. Özellikle de İstanbul’da üretilen lüks konut projeleri için satışlar durma noktasına gelirken inşaat şirketlerinin fiyat indirimi ve faizsiz konut kredisi desteği gibi çeşitli kampanyalar ile satışlarını hızlandırmaya çalıştığı belirtiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz