Mahal Listesi Nedir?

Bir inşaatın yapımı esnasında o inşaat sahası içerisinde imalat için kullanılacak olan malzemeler ile tüm ortamlarda kullanılacak olan uygulamaların detaylandırılarak yer verildiği listeye mahal listesi adı verilmektedir. Tüm uygulamalar ayrı ayrı gösterilir imalat listelerinin bütününden oluşur.

Mahal Listesi Ne İşe Yarar?

İnşaatta kullanılacak olan boyalar, duvar kaplamaları ve döşeme kaplamaları gibi kullanılacak olan tüm malzemeler hakkında bilgi Verne mahal listesi oldukça önemli bir veri kaynağıdır. Çünkü inşaatta kullanılacak olan tüm malzeme bu liste içerisinde yer alır. Bu sayede o inşaattan daire satın almak ya da yatırım yapmak isteyen kişilere inşaatın kalitesi hakkında bir ön fikir edinme kolaylığı sağlar. Bu liste içerisinde poz numaraları yer almakta olup bu numaralar ile mimari planların birebir aynı olması gerekir.

Yine metrajlar ile poz numaraları arasında da tam bir uyum olması gerekir. Örnek mahal listesi üzerinden yeni bir mahal listesi yapılabileceği gibi baştan bir listenin oluşturulması da mümkündür. İnşaatta kullanılması planlanan tüm malzemelerin bu liste içerisinde eksiksiz olarak yer alması istenir. Mahallerin tanımlanması yapılırken proje içerisindeki mahal kodlarının kullanımı gerekir. Mahal listesi içerisinde; zemin kaplaması, duvar kaplaması, tavan kaplaması, pencere doğraması, kapı doğraması, çatı imalatları ve çit imalatları gibi detaylara yer verilmeli, bu maddeler kendi aralarında da detaylandırılması sağlanmalıdır.

Mahal Listesi Örneği

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz