Mahalle muhtarları kaç yıl çalışır? Mahalle muhtarları çalışma süresi kaç yıldır? Mahalle muhtarlarını seçtiğimiz yerel seçimlerle beraber il ve ilçe belediye başkan seçimleri de seçilmektedir. Peki mahalle muhtarları kaç yılda bir seçilir ve ne kadar süre görev yapar?

Mahalle muhtarı kaç yıl görev yapar?

Mahalle muhtarlarını seçtiğimiz yerel seçimlerle beraber il ve ilçe belediye başkan seçimleri de seçilmektedir. Peki mahalle muhtarları kaç yılda bir seçilir ve ne kadar süre görev yapar? sorusuna hemen yanıt verelim.

Ülkemiz Anayasası kapsamında madde 127’de yer alan bilgiler neticesinde muhtarlık seçimleri 5 yılda bir yapılmaktadır. En son 2014 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde, muhtarlarımızı seçmiştik ve bu görevlerin dolmasına az bir süre kaldığından yeniden bir seçim söz konusu oluyor.

Anayasa’ya göre haklar neler?

Anasaya’mızda mahalli idarelerin seçimleri esasınca 67. maddede yer alan bilgiler neticesinde beş yılda bir seçim yapılır. Bu bakımdan muhtar adaylarının 5 yıl kadar görev yaptıklarını anlayabiliyoruz. Vatandaşların kanun kapsamında yer alan şartlara uygun bir şekilde seçme, seçilme ve bağımsız oy kullanma yada katılma hakkına sahip oldukları görülüyor. Bunla beraber onsekiz yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı yerel seçimlerde oy kullanma hakkına sahiptir.

Madde 67’de ayrıca seçim ve halk oylamasının serbest ve eşit bir şekilde gizliliğini koruyacak şekilde yapılması söylenirken, beraberinde döküm esasları ve açık sayım yapılarak yargı yönetim ve denetim altında yapılmalıdır deniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz