Mahcuz kelimesi karşımıza genelde icra durumunda çıkar. Kelime anlamı ise ‘Haczolunmuş’ anlamı taşımaktadır yani Mahcuz hacizli, üzerine haciz konulmuş anlamını taşımaktadır. Borçlunun borcunu ödemesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

Bir başka anlamı da Mahcuz alacaklı kişi tarafından, alacağına karşılık mahkeme tarafından onay verilen ve el koyulmuş olan malları belirtmek için kullanımı olmaktadır.

Haciz herkesin bildiği gibi borçlu kişiye uygulanan borçlu olduğu kadar eşyalarının üzerine el koyulması işlemidir. Bu durum alacaklı, borçlu olan kişinin borcunu kapatmaması durumunda yani borcunu ödememesi sonucunda icraya başvurması anlamını taşımaktadır.

Haciz durumunda da borcun ödenmemesi sonucu alacaklı olan kişinin borcunun ödenmesi için İcra Müdürlüğüne başvuru yapılarak işlemleri başlatmış olur. İcra Müdürlüğüne başvuru sonrasında borçlunun borcunu ödemesi için uyarı yapılıyor.

Borçlu ödeme için uyarısını aldıktan sonra verilen süre içinde borcunu kapatması gerekiyor. Eğer verilen süre içerisinde borç kapatılmazsa haciz, borçlunun sahip olduğu mallara el koyuyor. Bu mallar taşınabilen eşyalar ya da taşınamayan ev, araba gibi mallara da el koyuyor. Haciz tarafından el koyulan bu mallara ‘mahcuz Mal’ ismi veriliyor ve borç bu şekilde kapatılmış oluyor.

İhtiyaci Haciz Nedir?

Borçlu kişiden alacaklının alacağının kanıtlanması için çek, senet gibi belgenin bulunması durumunda borçlu tarafından borcun ödeme yapılması için kaçma durumu olması durumuna karşı olarak, mahkeme tarafından alınan karar sayesinde uygulanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz