Mahfuz Hisse (Saklı Pay) Nedir?

Mirasçı tarafından bırakılan miraslarda, yasal mirasçıların bir kısmına dokunulmaz olan bir miras hakkı veriliyor. Bu hak kapsamında, miras bırakanın tasarrufları ile miras ve hak ortadan kaldırılamıyor. Söz konusu hakkın tanınan mirasçılara saklı paylı mirasçı, hakka ise mahfuz hisse yani saklı pay deniyor.

Saklı paylı mirasçıların sahip olduğu mahfuz hisse, miras bırakan kişinin iradesi ile kontrol altına alınamıyor ve kendisinden bağımsız olarak gelişiyor. Miras bırakan kişi, saklı pay üzerinde dilediği tasarruflarda bulunamıyor olup, saklı pay mirasçıların sahip olduğu mahfuz hisse hakkını ortadan kaldırmaya yönelik ölüme bağlı tasarruflarda da bulunamıyor.

Saklı pay yani mahfuz hisse, yasal olarak miras bırakan kişinin miras payının tamamı olabildiği gibi belli bir oranı da olabiliyor. Saklı pay, şarta ya da yüklemeye bağlanılamıyor. Saklı pay hakkına sahip olan, saklı paylı mirasçılar, miras bırakan kişinin saklı paylarına el atması takdirinde, kişinin ölümünden sonra söz konusu el atma durumunun ortadan kaldırılması ve saklı pay hissesinin tamamlanması için talep ve dava edebilme haklarına sahip oluyorlar.

Miras Hukuku’na göre saklı paylı mirasçılar ve sahip oldukları hisseler şu şekilde açıklanıyor;

– Murisin füruu için kanuni miras hakkının 3/4’ü
– Murisin ana ve babasından her biri için kanuni miras hakkının 1/2’si
– Murisin kardeşlerinden her biri için kanuni miras hakkının 1/4’ü
– Murisin eşi için, birlikte mirasçı olmuşsa kanuni miras hakkının tamamı, diğer hallerde kanuni miras hakkının 1/2’si.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz