Mal beyanı nedir? Mal beyanı yapılmaz ise ne olur? Mal beyanını kimler yapmak zorundadır? Mal beyanı borçlular için bilinse bile icra kefillerinin de tebliğ yapılmasından sonra yükümlü olduğu bir durumdur. Peki mal beyanı nedir? Yapılmazsa eğer ne olur?

Mal Beyanı Ne Demek?

Mal beyanı, borçlu olan kişinin geçim durumunu ve takip durumunu borcuna yetebilecek kadar mal varlıklarını icra dairesine gidip bildirmesine denir. Mal beyanında bulunmak borçlu için mecburi bir durum olarak bilinir. Borçlu, kendisine yapılmış olan ilk ödeme ve icra emrine mal beyanında bulunma mecburiyetindedir. Bu bakımdan değerlendirilmesiyle mal beyanında bulunan kişinin aslında bir hak olduğu için değil, yükümlü olduğunu ifade edersek daha doğru olacaktır.

Bunların yanı sıra borçlu mal beyanı yaptığı gibi, icra kefillerinin de kendilerine bir tebliğ yapılmasıyla beraber mal beyanında bulunması gerekiyor. Yinede borçlu devlete ait olan kurum, belediye veya köy gibi bir yerde kamu tüzel kişisiyse eğer, bu tüzel kişilerin bir beyan bildirimi yapmasına gerek yok.

Mal beyanında bulunma süresi ise ödeme emrinin bildirilmesinden sonraki ilk 7 gündür.

Mal beyanı yapılmaz ise ne olur?

Mal beyanı yapılmaz ise cezası İKK madde 76’da şu şekilde açıklanmıştır. Kişi mal beyanında bulunmaz ise alacaklının talebi ile beyanda bulunacağı süreye kadar icra mahkemesi tarafınca bir kereliğe mahsus hapisle tazyik olur. Ancak bu hapis süresi 3 ayı geçemez. Olarak düzenlenmiştir. Borçlu tazyik hapsine girmekle borcu ödemekten kurtulmuş sayılmaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz