Mal bildirimi nedir? Mal bildirimi nereye verilir? Kanun kapsamında bazı kişiler mal bildirimini ne zaman ve ne şekilde yapar? İşte detaylar…

Mal bildirimi nereye verilir?

Kanun kapsamında mal bildirimi yapılması ve sıralanan mal bildiriminin zorunlu olan kimlerin yapması mecburidir. Peki nereye veriliyor? Mal bildirimi ne zaman nereye verileceği hakkında kanunda bazı bilgiler yer almakta. Kanun kapsamında mal bildirimi için Noterler için Adalet bakanlığı ve siyasi parti genel başkanları ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı‘na yüksek mahkeme başkan ile üyeleri mahkemenin başkanına yapmaktadır.

Mal bildirimi nereye yapılır?

Ülkemiz Meclisi ve Bakanlar kurulu üyelerinin başkanları ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller sicil ve belge raporları ile makan yada mercileri, hatta kurum teşebbüs ve teşekkül kuruluşlarının müdürleri ile yönetim ve denetim kurul bakanlıkları ile noter için adalet bakanlıkları yapmaktadır.

Mal bildirimi ne zaman yapılır?

Mal bildirimleri ne zaman yapılır sorusuna ise, kanun kapsamında göreve atanma yada göreve giriş için gerekli belgelerle beraber yapılmaktadır.

Buna ek olarak bakanlar kurulu üyeliğine atanmaları ile bu ayı takip eden 1 ay içerisinde, seçimle gelinmiş olan görevlerde ise seçimin kesinleşmesinden 2 ay içerisinde yapılmalıdır.Ayrıca görevin sona ermesi veya ayrılma durumunu takip eden 1 ay içerisinde yapılmalıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz