Mal değişim sözleşmesi nedir? Mal değişim sözleşmesi taraflar arasında birinin diğer kişiye bir yada birden fazla şeyin mülkiyetini devretmeyi kabul ettiği veya üstlenmiş olduğu bir sözleşme çeşididir. İşte tüm detaylar…

Mal Değişim Sözleşmesi nedir?

Mal değişim sözleşmesi için kanun kapsamında bazı önemli detaylar yer alıyor. Kanunda yer alan bilgilere göre satış sözleşmesine yönelik hükümler mal değişim sözleşmesinde de uygulanması gerekmektedir.

Kanunda mal değişim sözleşmesi için, taraflardan biri diğer kişi ile daha fazla kişiye mülkiyetini ve diğer kişininde karşı edim şeklinde bir veya daha fazla kişiye mülkiyetini devretmeyi üstlenmiş olduğu bir sözleşme olarak biliniyor.

Mal Değişim Sözleşmesi

A.Tanımı

MADDE 282- Mal değişim sözleşmesi, taraflardan birinin diğer tarafa bir veya birden çok şeyin zilyetlik ve mülkiyetini, diğer tarafın da karşı edim olarak başka bir veya birden çok şeyin zilyetlik ve mülkiyetini devretmeyi üstlendiği sözleşmedir.

B. Tabi olduğu hükümler

MADDE 283- Satış sözleşmesine ilişkin hükümler, mal değişim sözleşmesine de uygulanır; buna göre taraflardan her biri, vermeyi üstlendiği şey bakımından satıcı, kendisine verilmesi üstlenilen şey bakımından alıcı durumundadır.

C. Zapttan ve ayıptan sorumluluk

MADDE 284- Satış sözleşmesinin zapttan ve ayıptan sorumluluğa ilişkin hükümleri uygun düştüğü ölçüde, mal değişim sözleşmesine de uygulanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz