Mal Ortaklığı Rejimi Ne Demek?

Evlenen kişilerin mal varlıkları özellikle de boşanma sürecinde büyük bir sorun haline gelebilmektedir. Özellikle de çekişmeli boşanmalarda mal varlığının bölünmesi hususunda yaşanan sorunların çözümü için uygulanan belirli kurallar bulunmaktadır. Bunlardan biri de mal ortaklığı rejimidir. Peki, mal ortaklığı rejimi ne demek?

Mal Ortaklığı Rejimi Nedir?

Evli olan çiftlerin tüm mal varlıkları aksi ispatlanmadığı sürece ortak mal olarak kabul edilmekte olup uygulanan bu kurala mal ortaklığı rejimi adı verilmektedir. Medeni Kanun kapsamında kişisel mal dışında kalan tüm mallar ile gelirler çiftlerin ortak mal varlığı olarak kabul edilmektedir. Kurulan bu rejime ise mal ortaklığı rejimi adı verilmektedir. Çiftlerden biri hiç çalışmasa dahi evlilik boyunca edinilen tüm mallarda çalışan eş kadar hak sahibi olarak kabul edilir. Edinilmiş malların tümünde ortaklık kurulduğu kabul edilmekle beraber kişisel mallar üzerinden edinilen gelirlerde bu ortaklığa dâhil edilmektedir. Yani eşin evlenmeden önce satın aldığı bir ev kişisel mal olarak kabul edilirken bu evden evlendikten sonra elde ettiği kira geliri ise mal ortaklığı rejimi kapsamında ortak gelir olarak kabul edilmektedir.

Evlilik Sözleşmesi İmzalanmalı!

Çiftlerin bu konuda özel bir talebi bulunması ya da kendi kişisel haklarını koruması için mutlaka evlenmeden önce evlilik sözleşmesi imzalanması gerekiyor. Bu sözleşmede yer alan maddelere göre karar verildiği için boşanırken tarafların mağdur olmamaları için sonrasını düşünerek haklarını koruma altın almak adına özel sözleşmeler hazırlamaları tavsiye ediliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz