Eşlerin Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Mal rejimi kapsamında değerlendiren eşlerin mal paylaşımları, pek çok konuda tartışma yaratmaktadır. Eşlerin kişisel malları ve bu mallar üzerinde edinilen haklar da mal rejimine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda kanunlarda yer alan denkleştirme maddeleri de bu konu hakkında bilgi vermekte ve eşlerin nasıl bir yol izleyeceğini göstermektedir.

Mal Paylaşımlarında Eşlere Düşen Paylar Nasıl Hesaplanır?

Eşler mal paylaşımlarında, sahip olunan kişisel mallar dışında ortak mallar üzerinden de mal paylaşımı yapabilmektedir. Buna bağlı olarak, kişisel ve sonradan edinilmiş mallar mal rejiminin sona ermesi halinde paylaşıma açık hale gelir. Bu süreçte sahip olunan mallar peşin sermayeye çevrilerek, belirlenen değer üzerinden iki eş için paylaşım yapılır. Aynı zamanda ödemlerden kalan toplam borç değerlendirmeleri de mal paylaşımında artık değer olarak eklenir.

Mal Rejiminde Paylara Farklı Değerler Ekleniyor

Mal paylaşımlarında edinilen değerlere artı olarak, eşlerin kişisel malları ve harcamalarından kalan toplam borç değerleri eklemler içerisinde yer almaktadır. Toplam borç değerleri artık değer bilinmekte ve ortak hesap üzerinden belirlenmektedir. Aynı zamanda bu süreçte eşler tarafından denkleştirme talebi de gerçekleşebilmektedir. Bu talep doğrultusunda yapılan ortak harcamalar ve borçlar, eşlere eşit oranlarda paylaştırılır.

Mal Rejiminde Eşlerin Borçları Nasıl Hesaplanır?

Eşler tarafından yapılan her borç, ilgili malın hükmünü devreye sokmaktadır. Bu nedenle borç ve artık değer hesaplamalarında, ilişkin bulunan mallar ve gayrimenkuller hesaba katılır. Bu mallar ve sahibi üzerinden bir değerlendirme yapılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz