Mal Sahibinin Değişmesi / Mal Sahibi Değişikliği 

 

İçerisinde kiracı bulunan taşınmazların el değiştirmesi durumunda mal sahibinin değişmesi ya da mal sahibi değişikliği gerçekleşmiş olur. Bu tip durumlarda yeni mal sahibinin kiracıya bu durumu bildiren bir ihtarname göndererek taşınmazı 6 ay içerisinde boşaltmasını talep etme hakkı bulunur. Ancak taşınmazı yeni satın alan kişinin bu tip ihbarname göndermemesi durumunda kira kontratının aynı şartlar altında devam ettiği kabul edilir.

Mal Sahibinin Değişmesi Durumunda Ne Olur?

 

 

İçerisinde kiracının bulunduğu konut ya da işyeri gibi taşınmazların tapu dairesinde el değiştirmesinin ardından mal sahibi değişikliği meydana gelmiş kabul edilir. Mal sahibi değişikliği ile beraber taşınmazı yeni satın alan mal sahibinin isterse taşınmazın içinde ikamet eden kiracıyı çıkarma hakkı bulunur. Bu hakkı kullanmak isteyen kişilerin kiracıya bu değişikliği ve kira kontratının sona erdirildiğini bildiren bir ihtarname göndermesi gerekmektedir. İhtarnamenin gönderilmesini takip eden 6. ayın sonunda kiracının taşınmazı boşaltması kanuni bir zorunluluktur. Ancak yeni mal sahibi böyle bir ihtarname göndermezse bu durumda mevcut kira sözleşmesinin aynı koşullar altında devam ettiği var sayılır.

Kiracı Çıkmazsa Ne Olur?

 

 

Taşınmazın yeni sahibinin ihtarname çekmesine rağmen kiracının 6 ay dolmasına rağmen taşınmazı boşaltmaması durumunda tahliye davası açması gerekiyor. Ancak ev sahibinin bu durumda tahliye taahhütnamesi gönderdiğini, 6 aylık sürenin dolduğunu ve bu taşınmaza ihtiyacı olduğunu kanıtlaması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz