Mal sahibinin vefatından sonra kira kontratı artık mirasçıları ilgilendiriyor. Bu bakımdan vefat durumunda mirasçıların veraset ilamı çıkarıp, kiracıya evin artık yeni sahibi olduklarını beyan etmesi gerekmekte.

Mal sahibinin ölümü halinde kira kontratı hakkında!

Kira kontratı:

Kira kontratı nedir? Kira kontratı bir şeyi kullandırma amacı bulunan durumlarda sözleşme yapılmasına denir. Bu bakımdan mal sahibi, bir ücret karşılığında yada bedel karşılığında bir malının kullanılmasını yada yararlanılmasını belirtilen süre içerisinde herhangi birine bırakmayı kabul etmiş oluyor.

Birden fazla mirasçı varsa ne olur?

Ancak mal sahibinin ölümünden sonra kira kontratı mirasçıları ilgilendirmekte. Bu durum mirasçı sayısının fazla olması durumunda değişiklikler gösterebilir. Örnek verecek olursak eğer, bir mirasçının bulunmasında mirasçı o evde oturmak isteyebilir. Ancak çok fazla mirasçının o evde oturması zaten mümkün olmayacaktır.

Mal sahibi vefat edince, kira kontratı mirasçıları ilgilendirirken, mutlaka veraset belgesi çıkarıp, oranın belli bir şekilde ispatlanması gerekmektedir. Bu durumdan sonra kiracıya ihtarname çekilir ve kira parasından paylarına düşen kısmı doğru bir şekilde alınabilir. Yinede mirasçıların bu mülkü satışa çıkarma durumu ve paylarını alma isteklerinin bulunduğunu belirtelim.

Ek olarak kiracının ölümünden sonra yasal mirasçılar sözleşmeyi feshedebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz