Emlak vergisi için belediyelerin takdir komisyonları tarafından astronomik yeniden değerleme oranı belirlemeleri çok büyük şikâyetlerin oluşmasına neden olmuştu. Oluşan tepki üzeri

Maliye Bakanından Yeni Emlak Vergisi Duyurusu 
Emlak vergisi için belediyelerin takdir komisyonları tarafından astronomik yeniden değerleme oranı belirlemeleri çok büyük şikâyetlerin oluşmasına neden olmuştu. Oluşan tepki üzerine hükümet düğmeye basmış ve duruma müdahale edeceklerini duyurmuştu. Konu hakkında beklenen açıklama Maliye Bakanı Naci Ağbal’dan geldi. Ağbal meclis çatısı altında gerçekleştirilen ve halk arasında daha ziyade torba yasa tasarısı olarak anılan Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkında bilgilendirmede bulundu. 
Üst Sınır Uygulamasına Geçilecek 
Emlak vergisi değerlerinin belirlenmesi için artık üst sınır limiti getireceklerini müjdesini veren Bakan Ağbal vatandaşın mağdur edilmeyeceğini belirtti. Ağbal yapmış olduğu konuşmada “2018 senesi içerisinde ödenecek olan Emlak Vergisi hesaplaması için kullanılacak olan arsa ve arazi metrekare değerleri hatırlanacağı üzere belediyelerin kendi bünyelerinde komisyonlar tarafından belirlendi. 
Ancak fahiş artışın yaşandığı çok sayıda bölge bulunması nedeni ile yoğun tepki aldık. Bizde bunun üzerine üst sınır uygulaması getirmeye karar verdik. Önümüzdeki 4 yılı kapsayacak şekilde Emlak Vergisi değerinin belirlenmesinde kullanılacak olan arsa ve arazi bedellerinin 2017 yılına oranla en fazla yüzde 50 arttırılması sınırını getiriyoruz” dedi. 
2017 Yılında Ödediğiniz Verginin % 50’si Aşılamayacak
Getirilen yeni sınırlama ile 2017 yılında 500 lira emlak vergisi ödemesi yapan vergi mükellefleri 2018 emlak vergisi ödemesi için en fazla 690 lira bedel ödeyecek ve belediyeler bu sınırı aşamayacak. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.