Ev Alıp Satarken Buna Dikkat Etmeyenler Yandı

Son dönemde vergi denetimini sıkılaştıran Maliye Bakanlığından bir uyarı da konutlarını satmayı ya da konut almayı düşünen kişilere geldi. Maliye Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada taşınmaz satışlarında vatandaşları gerçek satış bedeli üzerinden beyanda bulunmaları yönünde uyardı. Gerek satış bedellerinde gerekse de ekspertiz bedelinin düşük gösterilmesi gibi tüm tapu işlemlerinde Maliye Bakanlığı seferberlik kararı aldı ve yapılan tüm işlemleri yakından inceleyeceğini duyurdu. İşte Bakanlık tarafından inceleneceği duyurulan 10 başlık;

  1. Tapu Harçları

Vergi değerinden düşük olmamak kaydı ile tapu harçları mutlaka gerçek satış bedeli beyan edilerek ödenmelidir. Gayrimenkulün gerçek değerinin düşük gösterilmesi ile tapu harcının düşürülmesi tespit edilecek ve hem alıcı hem de satıcı tarafa vergi usulsüzlük cezası kesilecek.

  1. Gerçek Bedeli Beyan Edin

Ülkemizde yaygın olarak tapu işlemlerinde satış bedeli düşük gösterilmektedir. Bu bedeli düşük gösterenler tespit edilerek haklarında cezai işlem uygulanacak.

  1. Eksik Gösterilmesine İzin Vermeyin

Daha az vergi ödemek için bedelin düşük gösterilmesi durumunda her iki tarafa da ceza kesilecek. Bu nedenle ceza ödememek adına düşük beyana izin vermeyin ve satış bedelinin tam olarak gösterildiğinden emin olun.

  1. Mutlaka Fatura İsteyin

İnşaat şirketi, emlakçı ya da müteahhit gibi konut alımında ücret ödediğiniz herkesten mutlaka fatura talep edin. Bu sayede kayıt dışı ekonominin önüne geçerek devletin vergi geliri elde etmesini sağlayın.

  1. Yetkisiz Kişilerle İşlem Yapmayın

Tapu müdürlüklerinde sadece yetkili olan kişilerle işlem yapın. Böylelikle vergi kaybı kadar kendi kişisel hak kayıplarınızı da önleyin. Kayıtsız aracılık hizmetlerinin devlete büyük oranda vergi kaybı zararına uğrattığını unutmayın.

  1. Faturasız İş Yapanları Bildirin

İstediğiniz halde size fatura kesmeyen ya da faturasız olarak iş yapan kişileri vergi dairesine ya da vergi iletişim merkezine şikâyet edin. En yakın vergi dairesini ziyarette bulunarak şikâyette bulunabilirsiniz.

  1. SMS Uyarı Sistemine Kayıt Olun

E-Devlet sistemini kullanarak cep telefonunuzu sisteme kaydedin. Bu sayede tapunuz üzerinde yapılan tüm işlemleri yakından takip edebilir, bilginiz dışında bir işlem yapılması durumunda derhal bilgi sahibi olabilirsiniz.

  1. Yurtdışında İşlem Yapmanız Mümkün

İşlemleri yurtdışında yer alan tapu temsilcilikleri üzerinden yapmanıza izin verilmektedir. Berlin Başkonsolosluğu tapu temsilciliğinde işlemler yapılabilmektedir.

  1. Başka Şehirde Olmanız Sorun Değil

Alım satım işlemlerini yapmak isteyen kişilerin başka şehirde oturmaları bir engel teşkil etmiyor ve en yakın tapu müdürlüğünde işlemlerin yapılmasına olanak sağlanıyor. Başka şehirde bulunuyorsanız satış için kendinize en yakın tapu dairesini ilgili evraklarla ziyaret etmeniz durumunda satış işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz.

  1. Değer Artış Kazancı Ödemeyi Unutmayın

Satın aldığı gayrimenkulü 5 yıllık süre dolmadan satan kişiler değer artış kazancı elde etmeleri durumunda bu tutar üzerinden değer artış kazancı vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz