Malulen Emeklilik Hastalıkları

 

İş göremez raporu alınması halinde kişinin belirli sosyal olanaklardan faydalanma şansı bulunuyor. Aynı şekilde malulen emeklilik hastalıkları olarak da adlandırılan çeşitli rahatsızlıklar, iş göremez hale gelinmesine yol açabiliyor. Bu gibi bir durumda kalan ömrünü çalışarak geçiremeyecek düzeye gelen kişi, haliyle mutlak süratle sosyal olanaklara sahip olmalıdır. Bunlardan bir tanesi ise malulen emekli olmak olarak söylenebilir.

Malulen Emekli Olmak

 

Kişi çalışamaz hale geldiği takdirde malulen emekli olma hakkına sahip oluyor. Fakat en az 10 yıl boyunca sigortalı bir işte çalışmış olmak gerekiyor. Eğer gerekli prim miktarı ödendiyse ve kişi mesleki hastalığa veya iş kaybına yol açan %60’lık kayba uğradıysa malulen emekli olabilir.

10 yıllık çalışma hayatı içerisinde 1800 gün prim ödemiş olmak gerekiyor. Eğer bu şartlar karşılanıyor ise malulen emekli olma hakkından faydalanmak mümkün. Gerekli müracaat işlemlerini yaparak bahsi geçen sosyal haktan faydalanmaya başlayabilirsiniz. Organ nakli gibi durumlarda malulen emeklilik hakkı doğar. Ayrıca uzuv kaybı, kronik böbrek yetmezliği ve otizm gibi durumlar malulen emeklilik kapsamında değerlendiriliyor.

Kanser Hastalığı ve Malulen Emekli Olmak

 

Yapılan düzenleme ile birlikte kanser hastalarına da malulen emekli olabilme imkanı tanınıyor. Buradaki önemli kıstas, emeklilik hakkının sadece tedavi süresince geçerli olmasıdır. Yani kanser hastası kişi, tedavi sürecinde 12 aya kadar geçen periyot içerisinde malulen emekli sayılabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz