Malulen Emeklilik İçin Hangi Hastaneye Başvurulur?

 

En kolay emeklilik hangisi diye sorulacak olursa hiç şüphesiz malulen emeklilik denilebilir. Çünkü diğer emekliliğe göre oldukça kolay bir şekilde tamamlanmaktadır. Tek önemli olan konu ise malulen emekli olabilmek için alınacak sağlık raporudur. İnsanların en çok merak ettiği konulardan birisi de malulen emekli olmak için hangi hastanelere başvuru yapılmalıdır şeklinde olmaktadır.

 

SGK Hangi Hastanelere Sevk Yapıyor?

Malulen emekli olabilmek için herhangi bir hastaneye giderek rapor almak geçersizdir. İlgili SGK müdürlüğüne gidilerek hangi hastaneden rapor alınacağının sevki gerekmektedir.

SGK ve BAĞ-KUR kapsamında olan sigortalıların malul olduklarını beyan etmeleri üzerine sosyal sigortalar üzerinden istenilen şartlara uymaları gerekiyor. Malul olduklarını bildirmek isteyenlerin bulundukları illerdeki Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerine, bulunmaması halinde Devlet Üniversitesi Hastanelerine, Üniversite Hastanesi de bulunmuyor ise Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Asker Hastanelerine, bunun da bulunmaması halinde il/ilçelerinde bulunan tam teşekküllü Sağlık Bakanlığı Devlet Hastanelerine sevk edilmektedir. Ancak kişi sağlık sorunları nedeniyle Devlet Hastanesinde veya Devlet Üniversite Hastanesinde tedavi görüyorsa bu tedavi yoğun bakımdaysa veya yatmakta olduğu herhangi bir hastanenin haricinde başka hastaneye sevki hayati önem taşıyorsa ilgili Sağlık Kurumlarının raporu incelemeleri gerekiyor.

Malul olduğunu beyan etmek isteyen bir kişinin bulunduğu ilde SGK Sağlık Kurulu yoksa eğer Bölge Sağlık Kurullarından alacakları rapor değerlendirilecektir. Örnek verilecek olursa Şanlıurfa’da yaşayan birisinin sağlık raporu Gaziantep ilinde değerlendirilmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz