Mamelek Ne Demek, Mirasta Mamelek

Emlak terimlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkan Mamelek, emlak sektöründe bir şahsın sahip olduğum tüm mal varlığı olarak karşılık buluyor. Taşınır ve taşınmaz malların tümünün resmi evraklara işlenmişhali olan Mamelek, özellikle miras davalarında çok fazla kullanılıyor ve işlemler de buna göre yapılıyor. Taşınır ve taşınmaz malların resmiyeteişlenmesi ve nitelendirilmesi olarak da tanımlanan Mamelek, tüm mal varlığınınortak adıdır. Dilerseniz tasfiye mamelek paylaşımına göz atalım ve bu konu hakkındada bilgi vermeye çalışalım:

Madde 83’te detaylı bir şekilde açıklama yapılıyor vebizler de bu detayları özet geçmek istiyoruz. Tasfiye aşamasına geçenkooperatiflerin var olan tüm borçları ödendikten sonra geriye kalan mallar varolan ana sözleşmeye göre kooperatif ortakları arasında eşit olarakpaylaştırılıyor. Ana sözleşmede bu tarz bir hükmün de yer alması gerekiyor vekooperatif kurulmadan önce de bu hususa ortaklar kendi aralarında imzaatıyorlar. Kooperatif ortakları arasında eşit bir dağılımın olması gerekiyor vebu aşamada da kooperatif sahibi devreye giriyor ve gerekli paylaşımı dakusursuz bir şekilde yapıyor. Aksi bir durum söz konusu olmadığı takdirdeortaklar arasında eşit bir dağılımın yapılması gerekiyor ancak aksi bir durumdavar olan oranlara göre mal dağıtımı yapılabilir. Kooperatif kurulmadan gereklianlaşmanın yapılması gerekiyor ancak anlaşma yapılmadığı takdirde belli başlıişlemler karşımıza çıkıyor ve dağıtım da buna göre yapılıyor. Madde 84’tebununla ilgili bir açıklama yer alıyor ve kooperatifin devredilmesi ilebirlikte mamelek işlemlerinin sonuçlanmadığı takdirde alacak ve verecekler ileeski yönetim ilgileniyor, yani yeni yönetimin bu aşamada herhangi bir resmisürece dahil olmadığını da belirtmek gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz