Eski Binalarda da mantolama Isı yalıtım Zorunlu mu?

/ 8 Kasım 2017 / 268 / yorumsuz
Eski Binalarda da mantolama Isı yalıtım Zorunlu mu?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamaları ve Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren binalar için enerji kimlik belgesinin alınması zorunlu tutuluy

Mantolama Zorunluluğu Eski Binalar İçin Geçerli mi?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklamaları ve Enerji Verimliliği Kanunu’na göre, 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren binalar için enerji kimlik belgesinin alınması zorunlu tutuluyor.
Enerji Kimlik Belgesi, söz konusu binanın Enerji Performansını gösterir. A ve G harfleri arasında bir Enerji Sınıfına sahip olup, A harfi verimli binayı, G harfi ise verimsiz binayı sembol eder. Ortalama olarak bir binanın sahip olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını gösteren enerji sınıfı C’dir. Olması gerekenden daha üstün standartlara sahip ise A ve B enerji sınıflarını alabilir. 
2011 yılından önce yapı ruhsatı almış olan binalar için, 2 Mayıs 2017’den itibaren Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu geliyor. Bu tarihten itibaren bina alım-satım işleri Enerji Kimlik Belgesi olmadan yapılmayacak. Böylelikle alım yapacak olan kişi, aldığı yapının yapı ve yalıtım standartlarını, enerji sınıfını bilecek ve kararlarını bu yönde verecek. 
Enerji kimlik belgesinin yanı sıra, eski binalar için mantolama zorunluluğu olup olmadığı da merak edilen konular arasında yer alıyor. 2000 yılında resmi gazete yolu ile yayınlanan Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği’nce, inşa edilecek yeni binalarda söz konusu yönetmeliğin dikkate alınması gerekiyor. 
Eski binalar için mantolama zorunluluğunun bulunup bulunmadığının cevabı, Bakanlık tarafından verilmiş olan 15/12/11 tarihli ve 110 sayılı cevapta yer alıyor;
“… 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir. Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir…”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com