Mantolama Zorunluluğu Hakkında 5 Soru 5 Yanıt

İki farklı ortamdaki ısının transfer edilmesini engellemek adına yapılan yalıtım işine ısı yalıtımı adı verilmektedir. Hatırlanacağı üzere ısı tasarrufu sağlamak adına mantolama zorunluluğu getirilmiş ve yeni uygulamaya geçilmişti. İşte mantolama hakkında merak edilen sorular ve yanıtları:

1.2017 Mantolama Zorunluluğu Kalktı Mı?

Getirilen mantolama zorunluluğu yeni binalar için getirilen bir zorunluluk olup eski binalar için ise sadece enerji kimlik belgesi alınması gerekiyor. Enerji kimlik belgesi alınması için ise mantolama zorunluluğu bulunmadığı için eski binalara getirilen bir mantolama zorunluluğu bulunmuyor.

2.Mantolama Yapılan Binalarda Enerji Tasarrufu Ne Kadar Olur?

TS 825 standartlarına göre mantolama yapılan binalarda elde edilen ölçüm verilerine göre en az yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Yapılan mantolama işlemine ek olarak çatı yalıtımı, bodrum yalıtımı ve pencerelerde yapılacak olan yalıtım desteklemeleri ile bu oranlar yüzde 80 ve 90 civarına kadar çekilebilmektedir.

3.Mantolama Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Bankaların bina yönetimlerine mantolama amacı ile yapılacak olan harcamalarda kullandırılmak üzere kullandırmış olduğu kredilere mantolama kredisi adı verilmektedir. Bina yönetiminin bankaya başvuruda bulunması ve gerekli evrakları tamamlaması yeterlidir.

4.Binalarda Mantolama Kararı Nasıl Verilir?

Binalarda mantolama kararı alınabilmesi için kat maliklerinin oy çokluğu ile karar almaları yeterli oluyor. Oy çokluğu ile alınan bir karar bulunuyorsa tüm kat malikleri üzerlerine düşen payı ödemekle yükümlü oluyor.

5.Mantolama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başarılı bir ısı yalıtımından söz edebilmek için mutlaka yalıtımda kullanılan levhaların en az 3 cm. kalınlığında olması, dış cepheye uygulanması, belirli kaliteye sahip olan markaların ürünlerinin kullanılması, profesyonel ekipler tarafından projenin gerçekleştirilmesi gibi kriterlere uyulması zorunludur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz