Marjinal tarım arazisi ne demek?

 

Mutlak tarım arazileri, özel ürün arazileri ve dikili tarım arazileri dışında yer alan ve sınırlamalar bakımından daha geleneksel bir yapıya sahip olan toprak bütünlerinin tümüne verilen isimdir. Marjinal tarım arazisi üzerinde kullanım hakkı yerel ihtiyaçlara göre şekil alıyor ve çalışmalar ancak bu şekilde yapılabiliyor. Yerel ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenen ve belli çalışmaların yapılabildiği bu alanlar harita üzerinde net bir şekilde belirtiliyor ve sınırları da çiziliyor.

Örtü altı tarım arazileri

 

İklim ve dış faktörler nedeniyle zarar görebilecek yapıya sahip olan toprakların, ya da ürünlerin naylon ya da farklı bir örtü çalışması ile korunma altına alınması söz konusu ve bu koruma çalışmaları da farklı bir arazi türü olan örtü altı arazileri bizimle buluşturuyor. Seracılığın çok fazla yapıldığı topraklarda karşımıza çıkan bu alanlar için de yine izin almanız ve verilen izin doğrultusunda çalışmalar yapmanız gerekiyor.

Sulu tarım arazisi

 

Devlet yatırım çalışmaları ile birlikte sulama projeleri için izin verilmiş ve özel olarak çevrelenmiş alanlardır. Kanal projeleri ve sulama çalışmalarının daha rahat bir şekilde yapılabilmesi adına açılan alanların bütününe verilen addır.

Kuru tarım arazisi

 

Doğal yağışlar ile birlikte sulanabilen ve dışarıdan hiçbir katkı alamayan alanların bütününe verilen addır ve ülkemizde bu tür alanların sayısının oldukça az olduğunu da belirtmekte fayda var diye düşünüyorum.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz